Plastic - jak Polacy pogodzili Dire Straits z electro

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 Plastic - jak Polacy pogodzili Dire Straits z electro
Foto: materiały prasowe

- Bardzo się ucieszyłem, że ktoś w Polsce próbuje robić takie rzeczy. Niestety, ta muzyka trafiła u nas w próżnię - wspomina początki zespołu Plastic Piotr Metz. W Trójkowej "Historii pewnej płyty" rozmawialiśmy głównie o drugiej płycie formacji pod wiele mówiącym tytułem "P.O.P".

Posłuchaj

Plastic - jak Polacy pogodzili Dire Straits z electro (Historia pewnej płyty/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Ten zespół bez wstydu mogliśmy pokazać światu. U nas jednak ich muzyka i wizerunek sceniczny pozostały całkowicie niezrozumiałe - zgadzają się Piotr Metz i Sebastian Korsak, który swego czasu promował zespół Plastic w Trójkowej audycji "Klubowe granie" i na towarzyszącej jej składance. - Ich odwaga przypomniała mi występ Balcan Electrique w Jarocinie w latach 80. - dodaje Metz.

Faktycznie na początku nowego stulecia Agnieszka Burcan i Paweł Radziszewski z dużymi sukcesami artystycznymi, niestety, z umiarkowanymi sukcesami komercyjnymi, próbowali zaszczepić wpływy nowej muzyki klubowej na polskiej scenie pop. Co ciekawe, jak większość przedstawicieli swojego pokolenia, muzyczną przygodę rozpoczynali od fascynacji tuzami rocka, spod znaku Dire Straits, i dopiero pod koniec lat 90. w Warszawie złapali "klubowego bakcyla".

Nie przez przypadek na ich płycie "P.O.P." znalazł się cover "Money For Nothing", jednego z największych przebojów Marka Knopflera i spółki. Drugi album Plastic miał mieć zresztą pierwotnie zupełnie inny charakter, naznaczony przede wszystkim wpływami electro. Ślad tej koncepcji został w ciekawy sposób ukryty na ostatecznej wersji płyty. Jak go odnaleźć, dlaczego "P.O.P." brzmi ostatecznie tak, a nie inaczej, i co Plastic robił na Konkursie Piosenki Eurowizji?

Odpowiedzi w nagraniu reportażu Anny Gacek i Tomasza Żądy z cyklu "Historia pewnej płyty". W audycji wypowiadali się przywołani już dziennikarze muzyczni, członkowie zespołu Plastic oraz ich producent Jacek Gawłowski.

Na "Historię pewnej płyty" zapraszają w sobotę o godz. 18.05 Anna Gacek i Tomasz Żąda .

Polecane