Prohibicja. Jak ograniczenie sprzedaży alkoholu wpływa na społeczeństwo?
2024-05-15, 11:05 | aktualizacja 2024-05-15, 11:05
Pojawia się coraz więcej pomysłów na ograniczenie dostępu do alkoholu: od nocnej prohibicji w miastach aż po wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. "W Klubie Trójki" wraz z socjolożką doktor Katarzyną Obłąkowską, byłym dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztofem Brzózką oraz ekonomistą doktorem Arturem Bartoszewiczem rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób alkohol wpływa na ludzki organizm i polskie społeczeństwo.
- Jak wskazują dane Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Polacy piją coraz więcej. Od wielu lat wynik oscyluje wokół 9 litrów czystego alkoholu rocznie.
- Ostatnio ilość ta zaczęła niepokojąco zbliżać się do 10 litrów.
- Tymczasem europejskie dane są jeszcze bardziej przygnębiające: wg OECD statystyczny Polak wypija 11,7 litrów czystego alkoholu rocznie!
- Jak podają przeprowadzane w maju 2024 sondaże, Polacy podchodzą niechętnie do proponowanych przez rząd ograniczeń w sprzedaży alkoholu. Przeciwko zakazowi sprzedaży na stacjach benzynowych jest ponad 55 procent ankietowanych, a przeciwko prohibicji po godzinie 22.00 ponad 64 procent.
W kwietniu w Ministerstwie Zdrowia przygotowano wstępne analizy dotyczące zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. - W departamencie zdrowia publicznego trwa sprawdzanie, w jaki sposób mogłyby być te przepisy wprowadzone, jak wyglądają przepisy w innych krajach. Więc jest to etap wstępny - wyjaśniał rzecznik resortu.
Alkohol powszechnie dostępny
Ministerstwo Zdrowia zwróciło również uwagę, że jest wiele miejsc, w których można kupić alkohol. - Według Światowej Organizacji Zdrowia jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie spożycia alkoholu jest ograniczenie do niego dostępu. Wydaje się, że stacje benzynowe są takim miejscem, gdzie alkohol nie musi być sprzedawany - mówił wtedy Damian Kuraś.
Polacy przeciwni zakazowi
Jak wykazały przeprowadzone sondaże, aż 55,4 procent ankietowanych opowiedziało się przeciwko wprowadzeniu zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Za ograniczeniami jest 42,9 procent, a pozostali nie mają zdania na ten temat.
Podobnie wygląda kwestia zakazu sprzedaży napojów procentowych w sklepach po godzinie 22.00. Przeciwko jest 64,1 procent respondentów. W obu przypadkach najmocniej sprzeciwiają się najmłodsi. W grupie 18-29 lat przeciwko zakazowi sprzedaży alkoholu na stacjach paliw jest 85 procent badanych - podaje Dziennik Gazeta Prawna.
Jak zaznaczają eksperci, Polacy mają bardzo niebezpieczny styl picia alkoholu. Mimo że społeczeństwo po alkohol sięga rzadziej niż kiedyś, to jeśli już spożywa substancje alkoholowe, robi to w dużych ilościach, na umór.
- Spożycie alkoholu w Polsce nadal rośnie. Statystycznie na głowę każdego Polaka przypada 11,5 litra czystego spirytusu rocznie. 40 procent wypijanego alkoholu to wyroby wysokoprocentowe.
- Koszty związane ze spożyciem alkoholu i jego konsekwencjami wynoszą ok. 120 mld złotych rocznie.
- Osiągnęliśmy poziom spożycia z przełomu lat 70. i 80..
- Zdaniem ekspertów za taki stan rzeczy odpowiada np. prawo, które zezwala m.in. na reklamę alkoholu.
Posłuchaj
Zgubne skutki spożywania alkoholu
Regularne picie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby, jelita grubego i piersi. Badania naukowe ponad wszelką wątpliwość udowodniły, że nadmierne spożycie alkoholu jest czynnikiem rakotwórczym, a do zwiększenia ryzyka zachorowania przyczyniają się nawet niewielki ilości substancji.
***
Audycja: Klub Trójki
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Goście: dr Katarzyna Obłąkowska (socjolożka), Krzysztof Brzózka (były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) oraz doktor Artur Bartoszewicz (ekonomista)
Data emisji: 14.04.2024
Godzina emisji: 20.08
IAR/PAP/zch/wmkor