Teatr ze znakiem jakości. Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teatr ze znakiem jakości. Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi
Dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska podczas otwarcia retrospektywnej wystawy z okazji 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.Foto: PAP/Marian Zubrzycki

Choć ma w nazwie "nieprzyjemne" słowo, jest okazją do obcowania z teatrem na najwyższym poziomie – w Łodzi trwa 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

  • Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych odbywa się w Teatrze Powszechnym w Łodzi od 1994 roku.
  • Część spektakli w ramach tegorocznej edycji można zobaczyć do 21 marca, reszta przedstawień zostanie zaprezentowana w kwietniu.
  • W Plebiscycie Publiczności widzowie tradycyjnie wybiorą najlepszy spektakl, najlepszą aktorkę i najlepszego aktora festiwalu.

Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych jest jednym z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Odbywa się od 1994 roku. Swą nietypową nazwę zaczerpnął od Bernarda Shawa, irlandzkiego dramaturga-prześmiewcy, który podzielił sztuki na przyjemne i nieprzyjemne.

Początkowo w Teatrze Powszechnym w Łodzi organizowano Permanentny Festiwal Sztuk Przyjemnych, "żeby przyciągać widzów i pokazywać im różne nieskomplikowane spektakle", jak mówi dyrektorka festiwalu Ewa Pilawska. Obecny szyld pojawił się na afiszu w 2003 roku, a pięć lat później do nazwy dodano przymiotnik "Międzynarodowy".

Teatralna jakość i pokaz kunsztu aktorskiego

Organizatorzy łódzkiego festiwalu chcą pokazywać widzom teatr w jego wielu odcieniach. Bardzo mi zależy, żeby była żywa rozmowa, żeby się nie zamykać, budując repertuar w jednej estetyce, nie hołdować jednemu gatunkowi, a skupiać się na jakości – deklaruje Ewa Pilawska.

Jednym z jaśniejszych punktów tegorocznej edycji Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych jest spektakl "Szczęśliwe dni" Samuela Becketta w wykonaniu Mai Komorowskiej. Zostanie on wystawiony 16 marca. – To jest arcydzieło, proszę państwa, to jest pokaz kunsztu aktorskiego. To niezwykły spektakl, który przeczył opiniom, jakoby teatr się starzał – mówi gościni Trójki.

Festiwal w dwóch aktach

Z okazji jubileuszowej, trzydziestej edycji festiwalu przygotowano także retrospektywną wystawę, której bohaterami są publiczność i artyści, którzy pojawili się na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi przez te wszystkie lata. 

Pierwsza część tegorocznej odsłony festiwalu rozpoczęła się 9 marca i potrwa do 21 marca, natomiast drugą część zaplanowano na 6-19 kwietnia. Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej teatru.

Posłuchaj

9:19
Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Ewa Pilawska (dyrektorka Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi)
Data emisji: 13.03.2024
Godzina emisji: 12.30

kc/wmkor

Polecane