Praca i pasja w teatrze wyobraźni – Światowy Dzień Radia 2024

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
  • Światowy Dzień Radia został ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii i proklamowany przez UNESCO w 2011 roku.
  • Dzień ten upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 roku.
  • Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego, były - w 1920 roku - Stany Zjednoczone.
  • Za początek radiofonii w naszym kraju uznaje się datę 1 lutego 1925 roku.


Obchodzony dziś Światowy Dzień Radia jest doskonałą okazją, bo pokazać, jak medium funkcjonuje od środka. Tajemnice i związane z nimi wspomnienia poznaliśmy w audycji "Pora na Trójkę".

 Radio to wynalazek fenomenalny! Ani telewizja go nie zabiła, ani kino. Człowiek wstaje rano, włącza radio i ma kontakt z miłym innym człowiekiem, który opowiada ciekawe rzeczy. A ja robię rano kanapki dla siebie i wnuków do przedszkola i już wiem, co się dzieje na świecie  mówiła w "Porze na Trójkę" Zofia Sylwin, związana z Polskim Radiem od 1976 roku.

Posłuchaj

6:44
"Radio to wynalazek fenomenalny". Światowy Dzień Radia 2024 w Trójce (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przygotowania do audycji 

 Każde spotkanie ze słuchaczami to dla nas radiowców wielka radość i zaszczyt. Czerwona lampka w studiu oznacza, że to czas, aby coś powiedzieć. Zanim usiądziemy jednak przed mikrofonem, każda audycja jest odpowiednio przygotowana  powiedział w Trójce Radosław Nałęcz. Jak powstaje poranna audycja? Zapraszamy do wysłuchania!


Posłuchaj

4:29
Jak wyglądają przygotowania do radiowej audycji? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

Zaglądamy za kulisy radia. Poznaj pracę naszych dziennikarzy od kuchni/Polskie Radio

Radio to także koncerty

Magia radia to także koncerty, które w radiowej Trójce uchodzą za znak rozpoznawczy stacji. W cyklu "Z Osieckiej" przypominamy wykonania i występy debiutantów oraz uznanych gwiazd. Artyści przez lata regularnie spotykali się z Trójkową publicznością. Archiwalne zapisy tych koncertów są wspaniałym dowodem na to, że w archiwum muzycznym nie brakuje emocji, opowieści i czegoś, co trudno nazwać inaczej niż "duchem czasów". O czym opowiedziała Zofia Sylwin, odpowiedzialna za wydarzenia muzyczne w Programie 3. 

Posłuchaj

6:41
Radiowe koncerty i współprace z artystami (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

>>> Sistars na scenie Trójki – huraganowy debiut z początku XXI wieku <<<

– Uważam, że radio było absolutnie fundamentalnym wynalazkiem, jeśli chodzi o komunikowanie masowe – stwierdził w "Trójce do trzeciej" prof. Janusz Adamowski, dziekan Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, od 2002 do 2005 roku członek Rady Nadzorczej Polskiego Radia. 

Radio jako teatr wyobraźni

Janusz Kukuła przypomniał słowa wynalazcy radia Guglielmo Marconiego, który twierdził, że gdybyśmy dysponowali odpowiednimi urządzeniami, moglibyśmy usłyszeć wszystko to, co działo się w przeszłości. – To, co pojawia się w eterze, nie znika, tak jak to sobie wyobrażamy, te fale radiowe ciągle trwają – mówił dyrektor Teatru Polskiego Radia. 

Kukuła określił radio mianem swojego domu. – Raz jest to królewski pałac, a raz chłopska chata; raz autostrada, a raz ścieżka żwirowa pomiędzy łanami zbóż. To wszystko zależy od wyobraźni, bo to jest najpiękniejsze w radiu, że potrafi w jedyny, najpiękniejszy i najwartościowszy sposób uruchamiać wyobraźnię słuchaczy.

Codzienne święto radia

O swojej miłości do radia opowiadał w "Trójce do trzeciej" Michał Kowarski. – Zważywszy na to, że mamy do dyspozycji tylko i wyłącznie dźwięk, możemy tym dźwiękiem opowiadać historie, budować różne projekcje, używać efektów, ekstrahować pasję z ludzi. Myślę, że na tym polega magia radia – uważa reporter.

– Praca w radiu jest czymś tak niezwykłym, że dla nas Światowy Dzień Radia jest codziennie – zapewnił Kowarski.

Posłuchaj

6:34
Janusz Kukuła i Michał Kowarski o magii radia (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bogata historia Polskiego Radia

18 kwietnia 1926 roku oddano do użytku Rozgłośnię Polskiego Radia w Warszawie. Z odbiorników popłynęły słowa "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa…". Początkowo audycji słuchało niespełna 5 tys. osób. Większość czasu antenowego zajmowała muzyka. 

Bogatą historię Polskiego Radia przypomnieliśmy w 2020 roku w specjalnym serwisie internetowym >>>SPRAWDŹ<<<, będącym jedyną w swoim rodzaju podróżą przez świat wyobraźni, kultury, sportu i historii zapisanej w niezliczonych dźwiękach.

Jakie tajemnice kryje budynek przy Malczewskiego w Warszawie? - O tym możemy się przekonać dzięki nagranemu kilka lat temu filmowi:

***

Tytuły audycji: Pora na Trójkę, Trójka do trzeciej
Prowadzący: Radosław NałęczTomasz Miara
Gość: Zofia Sylwin
Autorzy materiałów reporterskich: Bartosz Bielecki, Aleksandra Dobieszewska

Data emisji: 13.02.2024
Godziny emisji: 6.49, 7.09, 7.17, 13.41

zch/kc/wmkor/mpkor

Polecane