Dofinansowania i obniżone rachunki za prąd - panele fotowoltaiczne we wspólnotach i spółdzielniach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dofinansowania i obniżone rachunki za prąd - panele fotowoltaiczne we wspólnotach i spółdzielniach
Przy rosnących kosztach energii coraz więcej wspólnot i spółdzielni decyduje się na założenie paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu mogą uzyskać zwrot nawet połowy kosztów energii i ciepłaFoto: Shutterstock

Inwestycja jest kosztowana, ale mieszkańcy mogą powalczyć o granty i dofinansowania. Przy rosnących kosztach energii coraz więcej wspólnot i spółdzielni decyduje się na założenie paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu mogą uzyskać zwrot nawet połowy kosztów energii i ciepła. 

  • Posiadając instalację fotowoltaiczną z magazynem energii, mamy szansę na całkowite uniezależnienie się od sieci energetycznej. A to wspiera także budowanie stabilności krajowego systemu.
  • Można to robić zarówno indywidualnie, jak i w grupie lub spółdzielni. Nierozstrzygnięte są tylko kwestie wspólnych przestrzeni, np. piwnic w blokach, korytarzy itp. Czy jest na to rozwiązanie? 

- Zżerały nas koszty energii. Zewnętrzny dostawca potrafił trzykrotnie w ciągu roku robić nam podwyżki - mówił w Trójce prezes jednej ze wspólnot. - W końcu przyszedł taki rok, że nie byliśmy wypłacalni, a ja musiałem poprosić o rozłożenie opłat na raty. To skłoniło nas do przemyślenia, co zrobić i jak sobie poradzić - wyjaśniał Kubie Witkowskiemu. 

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni

Od początku 2023 roku wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie i samorządy mogą składać wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego o granty OZE w ramach Programu Termo. Dzięki nim możliwe jest dofinansowanie inwestycji fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych, w wysokości 50 proc. kosztów.

Jak podkreślają eksperci, fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych to bardzo opłacalna inwestycja. Gromadzona ze słońca energia elektryczna przetwarzana jest na prąd, który zasila oświetlenie części wspólnej nieruchomości. Mowa tu o takich miejscach, jak klatki schodowe, piwnice, komórki lokatorskie, winda, parking lub garaże podziemne.

Posłuchaj

4:18
Dofinansowania i obniżone rachunki za prąd - panele fotowoltaiczne we wspólnotach i spółdzielniach (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Modernizacja sieci elektrycznych i rozwój fotowoltaiki 

  • Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka powiedział, że rząd pracuje nad modernizacją sieci energetycznych, aby umożliwić dalszy rozwój fotowoltaiki w Polsce.
  • Wiceminister Miłosz Motyka zapewnił, że inwestycje fotowoltaiczne będą nadal opłacalne dla użytkowników, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i środowiskowym.
  • Na antenie Polskiego Radia wiceminister Miłosz Motyka podkreślił, że modernizacja sieci energetycznych jest jednym z wymagań stawianych Polsce przez Unię Europejską.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 8.02.2024
Godzina emisji: 9.40

IAR/zch/kormp

Polecane