Gdzie szukać życia w kosmosie? Odpowiedzią mogą być starsze gwiazdy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gdzie szukać życia w kosmosie? Odpowiedzią mogą być starsze gwiazdy
Badania naukowców wykazały, że w połowie cyklu życia gwiazdy jej magnetyzm słabnie. Może to być istotne w kontekście poszukiwania innych form życia w kosmosieFoto: Space creator

Od lat poszukujemy w kosmosie innych istot żywych. Ostatnie badania międzynarodowego zespołu naukowców wskazują, że tropem mogą być stare gwiazdy. Według ustaleń ekspertów kosmiczne punkty, w których można znaleźć obcych sąsiadów, mogą znajdować się wokół gwiazd przechodzących kryzys wieku średniego i późniejszy.

  • Międzynarodowy zespół naukowców ustalił, że w połowie cyklu życia gwiazdy słabnie jej magnetyzm. W wyniku tego na odpowiednio oddalonych planetach mogą pojawić się warunki do życia.
  • Odkrycie badaczy może być właściwym tropem w poszukiwaniach życia poza naszą planetą.

Jak należy rozumieć starzenie się gwiazd? Chodzi o cykl, jaki przechodzą te obiekty. W zależności od masy gwiazdy może on wyglądać różnie. - Do tej pory jedynym pewnikiem, charakteryzującym większość gwiazd podobnych do naszego Słońca, był fakt, że gwiazdy w trakcie początkowego stadium życia obracają się dosyć szybko. Potem ta rotacja maleje - opowiada popularyzator nauki Rafał Grabiański z portalu "Urania - Postępy astronomii".

Ekspert dodaje, że rotacja gwiazd ma ścisły związek z ich magnetyzmem. - Ten magnetyzm jest kluczem do powstawania życia. Jak wiemy, na naszej planecie podstawowym warunkiem do życia jest obecność ciekłej wody. No i Ziemia znajduje się w tej ekosferze Słońca, gdzie woda może występować w stanie ciekłym.

Im starsza gwiazda, tym lepsze warunki do życia

Oprócz ekosfery na planecie muszą też istnieć warunki pewnej stabilności. Znane nam są już takie, które znajdują się w odpowiedniej odległości od gwiazdy, jednak występuje na nich zbyt wielkie promieniowanie kosmiczne. To z kolei uniemożliwia powstanie i funkcjonowanie na powierzchni związków organicznych. - Naukowcy zobaczyli, że magnetyzm i rotacja w takich gwiazdach jak Słońce zmienia się w połowie życia. Coś powoduje, że te gwałtowne zjawiska na Słońcu, wywoływane przez magnetyzm w gwiazdach, maleją. A dzięki temu powodują, że gwiazda jest dla życia bezpieczniejsza - podkreśla gość radiowej Trójki.

Najczęściej czytane:

Gdzie szukać życia w kosmosie?

Odkrycie naukowców, które przedstawiono m.in. na stronie instytutu astrofizyki w Poczdamie, jest o tyle rewolucyjne, że pozwala nam lepiej zrozumieć oddziaływanie gwiazd na inne ciała niebieskie. Wiemy już, że również młode obiekty z czasem mogą, za sprawą słabnącego magnetyzmu, wytworzyć na pobliskich planetach warunki sprzyjające powstaniu życia.

Czy poszukiwania takich planet zakończyły się sukcesem? - W tej chwili znaleźliśmy około 6 tys. planet pozasłonecznych, czyli występujących poza naszym układem. Większość z nich niestety krąży wokół bardzo dużych gwiazd i bardzo blisko nich - wyjaśnia Rafał Grabiański. - Są gwiazdy, w bliskim sąsiedztwie naszego Słońca, wokół których odkryliśmy planety i układy, krążące w ekosferach tych gwiazd. Problemem jest, że na razie jest ich niewiele. Do tego nasze możliwości detekcji są bardzo ograniczone - dodaje ekspert.


Posłuchaj

9:15
Gdzie szukać życia w kosmosie? Odpowiedzią mogą być starsze gwiazdy (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Rafał Grabiański (portal "Urania - Postępy astronomii")
Data emisji: 25.01.2024
Godzina emisji: 10.41

qch

kor-wm

Polecane