Projekt SOCCER – uczelnie z pięciu krajów wspólnie walczą z hakerami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Projekt SOCCER – uczelnie z pięciu krajów wspólnie walczą z hakerami
Izabela Albrycht, dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH. Krakowska uczelnia przewodzi projektowi SOCCER, mającemu przeciwdziałać cyberprzestępczości.Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Wyższe uczelnie i różnego rodzaju organizacje badawczo-technologiczne są szczególnie łakomym kąskiem dla cyberprzestępców, ze względu na wysoką wartość danych zgromadzonych na swych serwerach. Ataki hakerów mają być skuteczniej odpierane dzięki międzynarodowemu projektowi SOCCER, koordynowanemu przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

  • Projekt SOCCER, realizowany przez krakowską AGH, dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.
  • Prestiżowy projekt o wartości 10 milionów euro jest częścią pierwszego programu budowy sieci centrów monitorowania cyberbezpieczeństwa (z ang. Security Operations Center, SOC) w Unii Europejskiej.
  • W projekcie biorą udział uczelnie z pięciu krajów – oprócz Polski są to: Czechy, Słowacja, Litwa i Estonia.

"Projekt SOCCER pozwoli na zwiększenie możliwości monitorowania i wykrywania cyberzagrożeń, budowanie wiedzy i dzielenie się najlepszymi praktykami w sektorze akademickim, szczególnie w uniwersytetach i organizacjach badawczo-technologicznych, które są narażone na istotne ataki, wyciek danych czy próby przejęcia konkretnych rozwiązań powstających w uczelniach" – czytamy na podstronie internetowej witryny AGH, poświęconej nowemu projektowi.

Nacisk na ochronę ważnych miejsc przed cyberatakami jest szczególnie ważny, bowiem od paru lat daje się zauważyć szczególne nasilenie aktywności internetowych przestępców, w tym szpiegów. – Nigdy nie będziemy w stu procentach bezpieczni. Zarówno liczba, jak i zaawansowanie cyberataków się zwiększają. To centrum powstaje, abyśmy byli na nie lepiej przygotowani w kolejnych miesiącach i latach – mówi Izabela Albrycht, dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH.

Antyhakerskie porozumienie ponad granicami

Ataki hakerów czasem służą do pozyskania danych osobowych, a kiedy indziej mogą być próbą kradzieży własności intelektualnej czy rozwiązań technologicznych. Aby skuteczniej chronić się przed działalnością cyberprzestępców, naukowcy z różnych krajów łączą siły. W projekcie SOCCER, oprócz AGH, biorą udział także Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, a także uczelnie z Czech, Słowacji, Litwy i Estonii.

– Każdy z uniwersytetów, który jest partnerem tego projektu, będzie tworzył u siebie zespół ekspertów odpowiadających za dobór odpowiednich technologii i procedur. Będziemy analizowali dostępne modele i starali się stworzyć optymalną ścieżkę dla każdego z uniwersytetów – tłumaczy Izabela Albrycht.

Gość Trójki przypomina, że najsłabszym ogniwem w systemie cyberbezpieczeństwa bardzo często jest człowiek. Dlatego ważną częścią projektu SOCCER ma być edukacja studentów i pracowników naukowych. – Ich wiedza na temat zagrożeń cyberbezpieczeństwa musi być regularnie podnoszona. Będziemy starali się tę wiedzę i świadomość budować – zapewnia Izabela Albrycht.


Posłuchaj

4:19
Projekt SOCCER – uczelnie z pięciu krajów wspólnie walczą z hakerami (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autorka materiału: Joanna Gąska
Data emisji: 10.01.2024
Godzina emisji: 10.42 

kc


 

Polecane