Zmiany w regulaminach sądów. Sellin: Bodnar zaczyna wojnę wewnętrzną w środowisku sędziowskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Goście Programu 3 Polskiego Radia komentowali planowane przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara zmiany w sądownictwie. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli: wiceminister kultury Bożena Żelazowska (PSL), Mariusz Gosek (Solidarna Polska), Andrzej Halicki z KO, Marcin Kulasek z Nowej Lewicy, Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta i Jarosław Sellin z PiS. W ocenie tego ostatniego, propozycja Adama Bodnara to ingerencja władzy wykonawczej w sądowniczą.

Punktem wyjścia o proponowanych przez nowy rząd reformach były zmiany w wypłatach KPO dla Polski. W piątek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkała się z premierem Donaldem Tuskiem, aby rozmawiać o pieniądzach z Krajowego Planu Odbudowy. Von der Leyen z zadowoleniem przyjęła plany Tuska, aby jednym z priorytetów jego rządów była praworządność. Poinformowała też, że Komisja jest gotowa do przekazania Polsce 5 mld euro w ramach prefinansowania, czyli w ramach zaliczki. Także w piątek także został, przez polskie władze,  złożony wniosek do KE o wypłatę kolejnych 6,9 mld euro z KPO.

Europoseł KO Andrzej Halicki wskazał, że te pieniądze dotrą do Polski prawdopodobnie już w styczniu. Zwrócił uwagę na rolę nowego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara i jego decyzji o przystąpieniu do prokuratury europejskiej oraz zapowiedzi zmian w sądownictwie w uzyskaniu KPO przez Polskę.

Trójpodział władz

Poseł PiS Jarosław Sellin ocenił, że piątkowa decyzja Ursuli von der Leyen wskazuje, że KPO było "instrumentem używanym konsekwentnie w ostatnich latach do walki z prawicowym polskim rządem", a "wszystkie kamienie milowe okazały się nieważne", bo istotne było tylko to, by "Donald Tusk wrócił do władzy, żeby odsunąć Prawo i Sprawiedliwość". 

Jego zdaniem, Adam Bodnar "zaczął wydawać rozporządzenia, które ingerują w niezależność sądów i sędziów, poleca w nich bowiem marginalizowanie sędziów nazywanych przez dziś rządzących »neosędziami«, czyli powołanych przez prezydenta Andrzeja Dudę po roku 2018". 

Jak mówił polityk PiS, minister sprawiedliwości "zaczyna wojnę wewnętrzną w środowisku sędziowskim w Polsce, ingerując jako część władzy wykonawczej w niezależność władzy sądowniczej". – Mamy początek kwestionowania porządku konstytucyjnego w Polsce – powiedział. Zwrócił uwagę, że to ingerencja władzy wykonawczej we władzę sądowniczą, a nawet konkretnych sędziów. 

Czytaj także: 

"Deforma" sądownictwa

Marcin Kulasek z Lewicy ocenił, że "wszystko jest zrobione zgodnie z literą prawa, lege artis, i tak, by nie było problemów i by jak najszybciej tę »deformę« sądownictwa, którą przez osiem lat wprowadzały Suwerenna Polska i Zjednoczona Prawica, naprawić, wyprostować i by Polska w końcu, przez odblokowanie tego, co namieszała Zjednoczona Prawica, mogła uzyskać pieniądze z KPO". 

Wiceminister kultury Bożena Żelazowska stwierdziła z kolei, że próba zmian regulaminu sądów rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości nie jest naginaniem prawa. - Z naginaniem prawa mieliśmy do czynienia przez ostatnich wiele lat, dzisiaj musimy niektóre decyzje podejmować szybko, ale są one podejmowane zgodnie z obowiązującym prawem. Na niektóre decyzje mamy bardzo mało czasu i trzeba je rozwiązywać tu i teraz – dodała wiceminister kultury. 

Prerogatywy prezydenckie

Dariusz Gosek z Solidarnej Polski ripostował, że prerogatywą prezydencką jest wręczanie aktu powołania na urząd sędziego sądów powszechnych. – Gdy prezydent wręcza ten akt, sędzia staje się sędzią sądu powszechnego. To jest świętość w każdym demokratycznym państwie prawa, którego model mamy wpisany w konstytucję – wskazał. 

Jak mówił, odebranie nominacji z rąk prezydenta wieńczy proces obejmowania urzędu sędziego. – Gdy pan prezydent wręcza akt powołania do urzędu sędziego, nikomu nic do tego. To świętość, nie można mówić tak oto, że ci sędziowie są "neosędziami" – podkreślił.

– To jest skandal, to jest łamanie praworządności, deptanie demokracji i naszej wieloletniej tradycji konstytucyjnej. Nie zgadzam się, byście łamali prerogatywy prezydenckie, które przez dziesiątki lat były święte – nie tylko w Polsce, ale w każdym demokratycznym akcie prawa – stwierdził Dariusz Gosek. 


(PAP)

Apel o przestrzeganie konstytucji

Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta wskazał zaś, że "jest konstytucja, są ustawy, a nie rozporządzenia". – Na podstawie istniejących przepisów prawnych powinniśmy, i musimy, dokonywać zmian w tak ważnej materii ustrojowej. To nie wymaga dyskusji – stwierdził. 

Przypomniał też, że Donald Tusk, podczas zaprzysiężenia, mówił, że będzie przestrzegał konstytucji i przepisów prawa. - Dlatego zachęcamy, i premiera Donalda Tuska, i ministrów jego rządu, i apelujemy, by przestrzegali konstytucji i obowiązujących przepisów prawnych – podkreślił. – Jeżeli dojdzie do sytuacji niekonstytucyjnych, będziemy stanowczo reagować metodami konstytucyjnymi – zapewnił. 

Więcej w nagraniu: 


Posłuchaj

53:09
Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska), Marcin Kulasek (Nowa Lewica), Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Bożena Żelazowska (Polskie Stronnictwo Ludowe), Mariusz Gosek (Solidarna Polska) komentują bieżące wydarzenia (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał w piątek do uzgodnień międzyresortowych projekt zmian w regulaminie urzędowania sądów powszechnych. Proponowane przepisy sprawią, że wnioski o wyłączenie sędziego ze względu na sposób powołania go na urząd sędziowski nie będą rozpoznawane przez sędziów powołanych w tym samym trybie. "Rozwiązanie to uniemożliwi udział osób powołanych przez Krajową Radę Sądownictwa ukształtowaną ustawą o KRS z 8 grudnia 2017 r. w rozpatrywaniu tego typu wniosków. Sędziowie ci nie będą uwzględniani w przydzielaniu spraw przez System Losowego Przydziału Spraw" – czytamy na stronach resortu sprawiedliwości.

Czytaj także: 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce

Prowadzący: Beata Michniewicz

Goście: Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska), Marcin Kulasek (Nowa Lewica), Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Bożena Żelazowska (Polskie Stronnictwo Ludowe), Mariusz Gosek (Solidarna Polska)

Data emisji: 16.12.2023

Godzina emisji: 9.05


Trójka, gov.pl, PAP, IAR/ mbl/pr

Polecane