Żywa szopka w Krakowie już po raz 31. Kolędowanie z Markiem Piekarczykiem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Żywa szopka w Krakowie już po raz 31. Kolędowanie z Markiem Piekarczykiem
Żywa szopka przy klasztorze franciszkanów w Krakowie w tym roku stanie po raz 31.Foto: Jacek Bednarczyk/PAP

Już po raz 31. krakowscy franciszkanie organizują żywą szopkę. W tym roku szczególną, gdyż odbywa się ona dokładnie 800 lat po tym, jak pierwszą szopkę z udziałem zwierząt urządził św. Franciszek z Asyżu. W Krakowie gośćmi specjalnymi, którzy zapraszają do wspólnego kolędowania, są Magda Steczkowska i Marek Piekarczyk.

  • Żywa szopka zorganizowana przez krakowskich franciszkanów tradycyjnie zostanie ustawiona przy ulicy Franciszkańskiej. Na wspólne śpiewanie kolęd organizatorzy zapraszają 25 i 26 grudnia.
  • Pierwszą żywą szopkę z udziałem zwierząt zorganizował i wystawił w Greccio św. Franciszek z Asyżu w roku 1223. Odprawił tam wtedy również mszę świętą.

Przed 800 laty w Greccio…

Pierwszą żywą szopkę z udziałem zwierząt zorganizował i wystawił w Greccio św. Franciszek z Asyżu w nocy z 24 na 25 grudnia roku 1223. – Miał przyjaciela Jana, szlachcica, któremu zaproponował przygotowanie miejsca dla odpowiedniego przeżycia i upamiętnienia wydarzenia sprzed, wtedy, 13 wieków – opowiada organizator żywej szopki o. Jan Maria Szewek. – Wg Tomasza z Celano, biografa św. Franciszka z Asyżu, przyprowadzono wtedy wołu, osła, przygotowano żłóbek, ułożono siano i zaproszono na to wydarzenie wszystkich okolicznych mieszkańców, a także braci z pobliskich klasztorów – opisuje.

– Co ciekawe, ten biograf opisuje, że nad tą żywą szopką była sprawowana eucharystia, msza święta – dodaje.

Przed 31 laty i teraz w Krakowie…

Jak mówi o. Jan Maria Szewek, jego starsi bracia zakonni odkryli, odczytali tę historię we wczesnych źródłach franciszkańskich i postanowili ten zwyczaj przeszczepić do Polski. – I to się udało. Dlatego, że byli studentami drugiego roku seminarium, bardzo kreatywni, pełni pasji, chęci. Zaprzyjaźnili się z dyrektorem krakowskiego zoo, św. pamięci Józefem Skotnickim, któremu powiedzieli, co chcą zrobić – wspomina. – Pomysł się spodobał i dyrektor zaprosił do pomocy prof. Jana Szarka z Akademii Rolniczej. I tak wspólnymi siłami udało się zorganizować pierwszą żywą szopkę w centrum Krakowa, przy ul. Franciszkańskiej. Od razu cieszyła się wielką popularnością – zapewnia.


Organizatorzy żywej szopki od początku zapraszają do wspólnego kolędowania. I zapraszają także różnych artystów. W tym roku będzie to m.in. Marek Piekarczyk (26 grudnia, godz. 17.30). – Ze względu na to, że w tym roku jest 800-lecie, to taki miałem pomysł, żeby zaprosić człowieka, który łączy różne pokolenia. Ja, urodzony w latach 70., znałem go z legendarnej grupy TSA, ale dzisiejsze pokolenie młodych ludzi go kojarzy jako trenera „The Voice of Poland” – tłumaczy rozmówca Tomasza Miary.

Dzień wcześniej, 25 grudnia, także o godz. 17.30, będzie można pokolędować wspólnie z Magdą Steczkowską.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

7:53
Żywa szopka w Krakowie już po raz 31 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: o. Jan Maria Szewek (franciszkanin, organizator żywej szopki)
Data emisji: 13.12.2023
Godzina emisji: 13.15

pr

Polecane