Kto premierem po wyborach? Minister w KPRP: prezydent zna swoje obowiązki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Prezydent Andrzej Duda chce przy okazji spotkań z szefami komitetów wyborczych poruszyć nie tylko kwestie związane z wyborami i formowaniem rządu, ale również sprawy kluczowe dla Polski, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w polityce krajowej - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia minister w KPRP Małgorzata Paprocka. O powyborczych scenariuszach dla Polski dyskutowali w "Śniadaniu w Trójce" także Marek Jakubiak (Kukiz'15), Marcin Kulasek (Nowa Lewica), Marek Sawicki (PSL), Grzegorz Schetyna (KO), Jarosław Sellin (PiS). 

W przyszłym tygodniu ruszają prezydenckie konsultacje w sprawie utworzenia rządu po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach parlamentarnych 15 października. We wtorek o godz. 12.00 zostało zaplanowane spotkanie z przedstawicielami KW Prawo i Sprawiedliwość, a o 14.00 - z KKW Koalicja Obywatelska. W środę prezydent spotka się o 11.00 z przedstawicielami KKW Trzecia Droga, o 13.00 z KW Nowa Lewica i o 15.00 z KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Kto sformuje polski rząd? Minister w KPRP: prezydent zna swoje obowiązki

- Pan prezydent przy okazji chce poruszyć nie tylko kwestie związane z wyborami i tym, jak będą wykonywane najbliższe kroki konstytucyjne, czyli sformowanie rządu, zwołanie posiedzenia Sejmu i Senatu, ale również kwestie kluczowe dla Polski, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w polityce krajowej - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia minister w KPRP Małgorzata Paprocka.  

»WYNIKI WYBORÓW 2023 - czytaj więcej w PolskieRadio24.pl«

- Tak, jak konstytucja stanowi, pan prezydent w tzw. pierwszym kroku, ma pełne uznanie, to osobista decyzja głowy państwa. Trzeba podkreślić, że wszyscy prezydenci od 1997 roku szanowali tę tradycję i misja tworzenia rządu była powierzana tej partii, czy koalicji, która wybory wygrała - dodała, pytana, czy prezydent powierzy misję tworzenia rządu politykowi PiS.

- Pan prezydent doskonale zdaje sobie sprawę ze swoich obowiązków, ale też są określone ramy konstytucyjne - zaznaczyła, odnosząc się do apeli o desygnowanie kogoś spoza PiS na premiera. Jak dodała, "dla kwestii uzgodnienia umowy koalicyjnej i przegłosowania większości, najbardziej naturalny jest tzw. krok drugi - gdy misja desygnowania premiera przechodzi z prezydenta na grupę 46 posłów, jest głosowanie w Sejmie, które jest dowodem, że koalicja istnieje i tak wybrany rząd przychodzi do prezydenta na formalne złożenie ślubowania".

Opozycja naciska w sprawie wskazania premiera. "Nikt nie będzie rozmawiał z osobą desygnowaną przez PiS"

O przyspieszenie konsultacji i desygnowanie na premiera kogoś z grona obecnej opozycji zaapelował poseł PSL Marek Sawicki. - Jest jasna deklaracja, że Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica tworzą większość parlamentarną, w tej sprawie wstępne konsultacje są już prowadzone - zaznaczył.

Czytaj także na wPolityce.pl: Już dzielą stanowiska! Kobosko: Hołownia widziałby się w funkcji marszałka Sejmu. To jest element rozmów, które w tej chwili trwają

- Mam nadzieję, że w poniedziałek, jeszcze przed konsultacjami, odbędzie się spotkanie ws. prezydium Sejmu, Senatu i rządu - tak, by, idąc do prezydenta, większość parlamentarna zakomunikowała, że ma uzgodniony wstępny skład rządu, propozycje programowe i kandydata na premiera, w związku z czym nie potrzeby robić wariantu z wyborem kandydata na premiera, który nie uzyska w Sejmie większości głosów i proces można przyspieszyć - wskazał. 

[ZOBACZ TAKŻE] Poseł PSL Marek Sawicki gościem Polskiego Radia: 

W ocenie senatora elekta Grzegorza Schetyny z Koalicji Obywatelskiej, "kwestie programowe będą tylko jednym z tematów rozmowy u prezydenta". - Drugim na pewno będzie dojście do oczywistej prawdy - kto wygrał te wybory, a kto je przegrał (...) Sprawa jest oczywista - rząd będzie tworzyć wczorajsza opozycja demokratyczna. To 248 mandatów, nikt nie miał takiej większości - argumentował. 

Jak dodał, "nikt nie będzie rozmawiał z osobą desygnowaną przez PiS na temat tworzenia większości parlamentarnej, bo nie ma takiej szansy", dlatego prezydent powinien desygnować na premiera kogoś spośród KO, Nowej Lewicy, Trzeciej Drogi, albo Konfederacji. 

"Sytuacja jest taka, że nikt nie ma większości". Poseł PiS o wyniku wyborów do Sejmu

Innego zdania był poseł PiS i wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Liczymy na to, że w pierwszym kroku pan prezydent misję tworzenia rządu powierzy liderowi zwycięskiego ugrupowania, a lider tego ugrupowania wskaże kandydata na premiera, który spróbuje tę większość stworzyć. Pozwólmy na dokonanie takiej procedury – apelował.

Czytaj także w Niezalezna.pl: Prezes Kaczyński o wyniku PiS, błędach w kampanii i planach. "Trzeba mieć projekt na dalsze działania"

Gość "Śniadania w Trójce" dodał, że obecnie "sytuacja jest taka, że nikt nie ma większości w Sejmie". Przyznał, że oficjalne negocjacje w sprawie zawiązania przez PiS koalicji ruszą po ewentualnym powierzeniu przez prezydenta misji tworzenia rządu politykowi tej partii, zaś o żadnych nieoficjalnych negocjacjach nie wie.

[ZOBACZ TAKŻE] Minister rozwoju i technologii gościem Polskiego Radia: 

Poseł Lewicy: Polacy zagłosowali za zmianą, na premiera powinien być desygnowany Donald Tusk

Marcin Kulasek z Nowej Lewicy wprost zaapelował z kolei o desygnowanie na premiera szefa PO Donalda Tuska. - Polki i Polacy zagłosowali za zmianą, i ta zmiana musi się dokonać - zaznaczył. Jego zdaniem konsultacje prezydenta z partiami powinny się odbyć, ale później prezydent "powinien przekazać formułowanie rządu większości, czyli również potencjalnemu premierowi największego ugrupowania, które zdobyło najwięcej głosów, czyli PO". - PO zadecydowała, że to będzie Donald Tusk. Takie są koleje rzeczy, takie są realia - największe ugrupowanie w koalicji, która ma potencjalną możliwość sformułowania rządu, wybiera swojego kandydata na premiera - wyjaśnił.

Czytaj także na wPolityce.pl: Semka w "Salonie Dziennikarskim": Tusk z nienawiści uczynił element kampanii. Jeśli ktoś taki będzie premierem, to jest to niebezpieczne

Zadeklarował też, że "w poniedziałek ustalimy, kto będzie premierem, kto marszałkiem, ilość wicemarszałków - podstawowe rzeczy, by pokazać, że jest gotowa koalicja rządząca".

"Wszystko jest w terminach konstytucyjnych". Jakubiak apeluje o spokój przed desygnowaniem premiera

- Prawda jest niezaprzeczalna - PiS uzyskało najwyższy wynik w wyborach, koniec, kropka - akcentował poseł elekt Kukiz'15 Marek Jakubiak. - Pozostałe partie, które uzyskały mniejsze wyniki, po reakcji prezydenta i powierzeniu misji tworzenia rządu, albo koalicję zawrą, albo nie. To jest czas przyszły, niedokonany - podkreślił. - Dzisiaj mówimy o tym, że tak będzie, ale to, jak będzie, dopiero zobaczymy - zaznaczył.

W wyborach do Sejmu w 2023 r. wygrało Prawo i Sprawiedliwość W wyborach do Sejmu w 2023 r. wygrało Prawo i Sprawiedliwość

Przypomniał też, że "Prezydent Rzeczypospolitej odpowiada za całą Polskę, za porządek prawny". - To źle, że prezydent chce przestrzegać tego, co jest dobrym obyczajem? Czy musimy walić wszystko na łeb? Przestrzegajmy [obyczajów], nic takiego się nie stanie, wszystko dzieje się w terminach konstytucyjnych. Dziwnym trafem, tylko wy widzicie czarne strony przestrzegania konstytucji - zwrócił się do przedstawicieli PSL, Lewicy i PO. 

Posłuchaj

53:15
Małgorzata Paprocka (KPRP), Marek Jakubiak (Kukiz'15), Marcin Kulasek (Nowa Lewica), Marek Sawicki (PSL), Grzegorz Schetyna (KO), Jarosław Sellin (PiS) gośćmi "Śniadania w Trójce"
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: "Śniadanie w Trójce"

ProwadzącyBeata Michniewicz

GościeMałgorzata Paprocka (KPRP), Marek Jakubiak (Kukiz'15), Marcin Kulasek (Nowa Lewica), Marek Sawicki (PSL), Grzegorz Schetyna (KO), Jarosław Sellin (PiS)

Data emisji: 21.10.2023

Godzina emisji: 9.06


Trójka, PAP/ mbl

Polecane