Bioniczna trzustka i inne cuda. Niezwykła wystawa w Centrum Nauki Kopernik

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bioniczna trzustka i inne cuda. Niezwykła wystawa w Centrum Nauki Kopernik
Fragment wystawy "Przyszłość jest dziś: Misja Ziemia" w Centrum Nauki Kopernik w WarszawieFoto: PAP/Mateusz Marek

Jak działa ludzki mózg i co można do niego podłączyć? Do czego w medycynie przydaje się druk 3D? Jak wyglądał człowiek sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z wystawy "Przyszłość jest dziś. Człowiek 2.0" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

  • Wystawa "Przyszłość jest dziś. Człowiek 2.0" – według zamysłu organizatorów – ma pomóc zrozumieć wyzwania współczesnego świata, pokazać nowoczesne rozwiązania technologiczne i zwrócić uwagę na relacje między osobistymi wartościami a wartościami innych ludzi.
  • Ekspozycję można zwiedzać od 14 października 2023 roku.
  • Wystawa jest ostatnią częścią tryptyku zrealizowanego przez Centrum Nauki Kopernik.

– Najpierw otworzyliśmy część pierwszą, czyli "Cyfrowy mózg", mówiącą głównie o nowoczesnych technologiach i o tym, jak one mogą zmienić nasze życie. Druga część, "Misja Ziemia", pokazywała nam, jakie wyzwania stoją przed ludźmi w dobie kryzysu klimatycznego, a trzecia część skupia się na nas, na ludziach właśnie – opowiada Katarzyna Nowicka, rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik.

Co dwie trzustki, to nie jedna

Zamiarem twórców wystawy "Przyszłość jest dziś. Człowiek 2.0" nie jest kreowanie wizji tego, co nas czeka za jakiś czas, ale pokazanie technologii, które są rozwijane już teraz i które mogą mieć realny wpływ na nasze życie. Przykładem jest choćby wydrukowana w 3D sztuczna trzustka, z wyglądu zupełnie niepodobna do tej, którą każdy z nas nosi w sobie.

– Ten organ będzie przeszczepiony w zupełnie inne miejsce. Nie będziemy wycinać trzustki pacjentowi, za to będzie miał dodatkową, bioniczną trzustkę – mówi dr Marta Klak z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki.

Elektrody w mózgu i biblioteczka DNA

Jedną z ciekawszych części ekspozycji są protezy i implanty związane z układem nerwowym, m.in. interfejsy mózg-komputer czy elektrody wszczepiane wewnątrz mózgu. – To nie są już wytwory science fiction – przekonuje kurator wystawy, Nikodem Krawczyk-Zieliński.

Innym intrygującym eksponatem jest regał z książkami. Wszystkie umieszczone na nim tomy zawierają łącznie 6,2 miliarda znaków, dokładnie tyle, ile znajduje się w ludzkim genomie. Tak samo, jak litery w książkach tworzą słowa, słowa tworzą zdania, zdania tworzą akapity, a akapity tworzą rozdziały, podobnie czytane są nasze geny. Tutaj możemy stanąć przed informacjami zawartymi w naszym DNA w praktyce – opowiada Krawczyk-Zieliński. 

Wystawa "Przyszłość jest dziś"  jest częścią projektu "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych", realizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik.


Posłuchaj

3:19
Niezwykła wystawa w Centrum Nauki Kopernik (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału: Kuba Witkowski

Data emisji: 13.10.2023
Godzina emisji: 10.15

kc

 

Polecane