Jaćwieski Festyn Archeologiczny w Suwałkach – nowe technologie i tradycyjne rzemiosło

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jaćwieski Festyn Archeologiczny w Suwałkach – nowe technologie i tradycyjne rzemiosło
Podczas festynu w Suwałkach będzie można upiec chleb ze zboża własnoręcznie zmielonego na żarnachFoto: Shutterstock/Max4e Photo

"Nowe technologie, nowe odkrycia!" to hasło 19 edycji Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego, która w ten weekend (1-2 lipca) odbywa się w Suwałkach. Wśród atrakcji są m.in. turniej łuczniczy, pokazy rzemiosła i koncert zespołu Percival Schuttenbach, który stworzył muzykę do gry "Wiedźmin".

  • Jaćwingowie mieszkali na Suwalszczyźnie do okresu średniowiecza. Pozostały po nich resztki grodzisk w kształcie stromych pagórków.
  • Jaćwieski Festyn Archeologiczny odbywa się w tym roku po raz 19. Hasło tej edycji to: "Nowe technologie, nowe odkrycia!".
  • Jedną z atrakcji imprezy jest koncert zespołu Percival Schuttenbach, odpowiedzialnego za muzykę do gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon".

Kim byli Jaćwingowie?

Jaćwingowie byli ludem zamieszkującym aż do średniowiecza obszar dzisiejszej Suwalszczyzny. Trudnili się rolnictwem, hodowlą, rybołówstwem, bartnictwem i różnego rodzaju rzemiosłem. Świetnie radzili sobie z obróbką brązu i srebra. Tworzyli luźne związki rodowo-plemienne, które jednoczyły się jedynie na czas wojen lub wypraw łupieżczych. Do dziś na tamtych terenach znaleźć można sporo śladów jaćwieskiego osadnictwa. Są to zazwyczaj pozostałości grodzisk w kształcie pagórków o stromych stokach i spłaszczonym wierzchołku.

Jaćwieski Festyn Archeologiczny 2023 – technologia w służbie archeologii

Więcej na temat tego ludu będzie można dowiedzieć się podczas startującego w sobotę (1 lipca) Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego. W tym roku jest on organizowany pod hasłem "Nowe technologie, nowe odkrycia!". Organizatorzy chcą bowiem rozprawić się ze stereotypem archeologa jako naukowca siedzącego z pędzelkiem pośród wykopalisk.

– Archeologia dokonała gigantycznego skoku, W tej chwili bez najnowszych technik nie wiedzielibyśmy bardzo wielu rzeczy. W ciągu ostatnich dwudziestu lat dowiedzieliśmy o Jaćwingach więcej, niż przez poprzednie dwieście lat – mówił w Trójce Jerzy Siemaszko z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, które jest organizatorem imprezy.

Podczas festynu zostaną zaprezentowane najnowocześniejsze zdobycze technologii, pomagające w archeologicznej edukacji, m.in. gogle VR oraz drukarki 3D pozwalające wykonać rekonstrukcje dawnych przedmiotów.

19 Jaćwieski Festyn Archeologiczny – co w programie?

Jaćwieski Festyn Archeologiczny rozpocznie się w sobotę o godz. 15.00 i potrwa do godz. 17 w niedzielę. W programie zaplanowano mnóstwo atrakcji, wśród których jest turniej łuczniczy w trzech kategoriach: dla profesjonalistów, dla amatorów oraz dla dzieci i młodzieży. Odbędą się także pokazy jaćwieskich technik walki i rzemiosł, a ponadto będzie można samemu przygotować posiłek za pomocą dawnych narzędzi i przepisów kulinarnych.

Zwieńczeniem pierwszego dnia festynu będzie koncert folkmetalowego zespołu Percival Schuttenbach, odpowiedzialnego za muzykę do gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon".

19 edycja Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego odbędzie się nad zalewem "Żwirek" w Suwałkach, gdzie będzie można dojechać m.in. jednym z bezpłatnych autobusów miejskich. Więcej na temat imprezy można poczytać na internetowej stronie Muzeum Okręgowego w Suwałkach.


Posłuchaj

8:24
19 Jaćwieski Festyn Archeologiczny w Suwałkach (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

Czy legendarny Jomsborg znajdował się na Wzgórzu Wisielców w Wolinie? Nowa hipoteza badaczy

Na Kujawach odkryto rondele - tajemnicze konstrukcje sprzed ponad 6 tys. lat

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Jerzy Siemaszko (Muzeum Okręgowe w Suwałkach)
Data emisji: 30.06.2023
Godzina emisji: 12.26

kc

Polecane