Walentynki w samotności. Święto zakochanych z perspektywy singla

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Walentynki w samotności. Święto zakochanych z perspektywy singla
Święto zakochanych dla wielu osób to nic miłegoFoto: Anastasiia Soshenkova/Shutterstock

Święto zakochanych dla wielu osób to nic miłego. Powód jest prosty - spędzają je w pojedynkę. Singiel ze swojej samotności czyni powód do dumy. Są jednak tacy, którzy uważają samotność za jedną z chorób charakteryzujących czasy współczesne. Otaczająca nas walentynkowa aura może mieć negatywny wpływ na singli. Jak więc odnaleźć się w tym dniu, jeśli nie mamy swojej drugiej połówki?

O ile niektórzy spędzają walentynki w samotności z własnego wyboru, tak w przypadku osób świeżo po rozstaniu wszechobecne reklamy i motywy miłosne mogą przywoływać negatywne emocje. Warto jednak pamiętać w tej sytuacji, że w relacji z naszą drugą połówką pojawiły się również dobre chwile. – Trzeba o tym mocno pamiętać. Jednocześnie możemy tak zorganizować sobie dzień, aby nie eksponować się za bardzo na te wszystkie serduszka, baloniki i kwiaty – podpowiada psycholog Aleksandra Plewka.

Jednocześnie święto zakochanych może być dla singla okazją do tego, by poznać swoją drugą połówkę. – Można powiedzieć, że do odważnych świat należy. Dlatego też są osoby, które w walentynki idą na chociażby speed dating. Albo celowo organizują sobie randkę, aby zobaczyć czy w święto zakochanych mogą się zakochać – wymienia ekspertka.

Rozmówczyni Radosława Nałęcza dodaje, że bycie singlem z wyboru faktycznie może stanowić znak współczesnych czasów. – Singielstwo z wyboru jest pewną odpowiedzią na to, że dla wielu osób na różnych etapach życia najważniejsze nie są rodzina i relacje, a na przykład budowanie swojej marki osobistej i robienie kariery. Często te osoby świadomie wybierają, że nie są w stanie tego czasu włożyć w relację, tylko wolą przeznaczyć go na siebie –tłumaczy gość Programu 3 Polskiego Radia. 

Najczęściej czytane:

Technologia w służbie miłości

Pomocna w poszukiwaniu miłości może być nowa technologia. Dawniej o uczuciach pisaliśmy na przykład w liścikach przekazywanych obiektowi naszych westchnień. Teraz osoby samotne mogą skorzystać na przykład z portali randkowych.  Do tego wykorzystuje się też nowoczesne elementy technologii, jak na przykład algorytmy kojarzenia w pary – opowiada Aleksandra Plewka.  Czasami można wręcz powiedzieć, że aplikacja pomoże znaleźć nam osobę, która będzie miała podobne zainteresowania lub podobny styl życia. Dzięki temu możemy liczyć na lepsze dopasowanie – słyszymy.

Jak jednak podkreśla psycholożka, nowe technologie nie załatwią za nas całej pracy, jaką trzeba wykonać w ramach relacji z drugą osobą. – W relacji trzeba pracować nad każdą jej sferą: od życia codziennego, pożycie intymne, przez wspólne zainteresowania i pasje – zaznacza gość "Pory na Trójkę".

Posłuchaj

5:13
Walentynki w samotności. Święto zakochanych z perspektywy singla (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Aleksandra Plewka (psycholog)
Data emisji: 14.02.2023
Godziny emisji: 7.11

qch

Polecane