Ludzki głos wirtualnego asystenta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ludzki głos wirtualnego asystenta
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sdecoret/Shutterstock

Coraz częściej, próbując coś załatwić, na swojej drodze spotykamy wirtualnych asystentów. Ludzkim głosem udzielają najczęściej prostych wskazówek, czasami też odpowiadają na proste pytania. Czy wirtualny asystent to już sztuczna inteligencja? Kto im użyczył głosu?


emotikony Shutterstock 1200.jpg
Jak starzeją się emotikony? Które z nich uznawane są za passé?

Coraz więcej aplikacji w telefonie jest obsługiwanych głosowo. Użytkownik nie musi już mozolnie wstukiwać poleceń, wystarczy, że powie np. "zadzwoń do mamy" i smartfon samodzielnie wybiera numer. Wirtualny asystent w telefonie może także znaleźć w internecie odpowiedź na zadane pytanie. A wirtualny asystent w urzędzie pomoże załatwić sprawę bez udziału człowieka.


Posłuchaj

1:42
Czy wirtualny asystent jest przydatny (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Coraz więcej osób docenia tego typu wirtualną pomoc. Jednak tylko na najprostszym poziomie: – Fajnie jak zapali światło, czy obsłuży telewizor, abym nie musiała wciąż szukać pilota – mówi jedna z osób pytanych o przydatność wirtualnych asystentów. – Może na najprostsze pytania odpowie, jednak kiedy chcę się dowiedzieć czegoś szczegółowo, to nie jest zbyt inteligentny – dostrzega wady inna.

Jedną z cech, która wzbudza zaufanie ludzi do różnego rodzaju wirtualnych asystentów, powoduje, że ich słuchają i stosują się do ich wskazówek, jest ich... ludzki głos. Tymi, którzy użyczają swojego głosu, są zawodowi lektorzy a czasami też – aktorzy.

Jest to na tyle ważne, że kiedy w najpopularniejszej nawigacji zastąpiono głos ludzkiego lektora wygenerowanym głosem sztucznej inteligencji, doszło do buntu użytkowników! Po trzech dniach wycofano się z tego pomysłu i przywrócono głos lektora.


Posłuchaj

4:17
Jarosław Juszkiewicz: "głos" popularnej nawigacji samochodowej (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

W przypadku wspomnianej wcześniej nawigacji chodziło o Jarosława Juszkiewicza pracującego w Radiu Katowice. – Tak, jak radiowcy są gośćmi w domu i w samochodzie swoich słuchaczy, tak ja jestem swoistym towarzyszem podróży – komentuje ów swoisty "bunt" użytkowników nawigacji. – Poza tym wydaje mi się, że kiedy słuchamy urządzeń, które mówią do nas różnymi głosami i wyczuwamy ich fałsz, nienaturalność, to włącza się atawizm: to jest podobne do człowieka, ale nie jest człowiekiem, więc na wszelki wypadek go nie lubię – dodaje.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor sondy: Maciej Domański
Gość: Jarosław Juszkiewicz
Data emisji: 19.03.2021
Godzina emisji: 7.18, 7.24

pr

Polecane