Wygrać z rakiem. Dlaczego wciąż bagatelizujemy badania? - POSŁUCHAJ

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wygrać z rakiem. Dlaczego wciąż bagatelizujemy badania? - POSŁUCHAJ
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Rak piersi nie boli, rak szyjki macicy też nie. Jak się przed nimi bronić? Jedynym sposobem są regularne badania, które mogą uratować życie. 

"Ma Pani raka szyjki macicy." Co roku ponad dwa tysiące kobiet w Polsce słyszy taką diagnozę, średnio 5 kobiet dziennie. Ponad połowa z nich umiera, ponieważ nowotwór wykryto zbyt późno. Nadal bardzo niewiele kobiet wie, że za raka szyjki macicy w blisko 100 procentach odpowiedzialny jest wirus HPV (brodawczaka ludzkiego), a nie uwarunkowania genetyczne. Za to odkrycie 10 lat temu przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.


Posłuchaj

12:17
Musimy tylko chcieć? (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Okres od zakażenia do rozwoju raka szyjki macicy to są dekady, wydaje się że bardzo rzadko mniej niż 10-15 lat. Stąd cytologia służy głównie do wykrywania stanów przedrakowych – mówi profesor Andrzej Nowakowski z Zakładu Profilaktyki Nowotworów w Narodowym Instytucie Onkologii.

Ida Karpińska wygrała walkę z rakiem szyjki macicy tylko dlatego, że regularnie, co roku robiła badanie cytologiczne. Jej zdaniem to taki mały prezent życia. Inna z bohaterek reportażu jest już po operacji piersi. Od 3 lat z niepokojem obserwuje, czy nie ma przerzutów, ale u ginekologa była 20 lat temu, 5 lat po urodzeniu ostatniego dziecka.

Kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia – rak piersi, rak szyjki macicy/YouTube Ministerstwo Zdrowia


– Pacjentkę, która przychodzi zaawansowanym rakiem szyjki macicy zawsze pytam o to, kiedy była ostatnio na badaniach profilaktycznych. Jeśli dawno, to niestety wskazuje, że sytuacja mogła być zupełnie inna, gdyby kobieta pamiętała o tych regularnych badaniach – mówi profesor Andrzej Nowakowski.

– Im wiek bardziej zaawansowany, tym trudniej przekonać kobiety do regularnych badań. Tymczasem aż 40 procent zachorowań na inwazyjnego raka szyjki macicy dotyczy kobiet powyżej 60 roku życia. To jest największa grupa ryzyka. Dlatego zależy nam na tym, aby te panie, często już na emeryturze, z profilaktycznych badań cytologicznych regularnie korzystały – tłumaczy prof. Nowakowski.

Rak szyjki macicy/YouTube Wielkopolskie Centrum Onkologii


***

Reportaż "Musimy tylko chcieć?"
Autor: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 13.10.2020
Godzina emisji: 14.15

pr

Polecane