Dworczyk: "tarcza antykryzysowa" to kompromis między oczekiwaniami a możliwościami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dworczyk: "tarcza antykryzysowa" to kompromis między oczekiwaniami a możliwościami
Michał DworczykFoto: PR

– Gdyby nie planowane rządowe inwestycje, to konsekwencje długoterminowe byłyby bardzo poważne – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Z przedsiębiorcami i ich przedstawicielami rozmawiają zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i ministrowie: przedsiębiorczości, Jadwiga Emilewicz i rodziny, Marlena Maląg – dodał Michał Dworczyk.

Posłuchaj

Szef KPRM Michał Dworczyk o pakiecie ustaw - "tarczy antykryzosowej" ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

W obliczu stanu epidemicznego, wprowadzonego w Polsce i zdiagnozowania u ministra środowiska, Michała Wosia, koronawirusa, posiedzenia rządu odbywają się w formie zdalnej. – Jeśli chodzi o formułę spotykania się, wymiany informacji i obrad, dużo więcej jest telekonferencji - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Michał Dworczyk.

KPRM mateusz morawiecki free 1200.jpg
Premier: ustawa o "tarczy antykryzysowej" będzie gotowa do piątku

Poszerzenie pakietu ustaw "antywirusowych"

Dodał, że ministerstwa pracują zdalnie, jest mniej spotkań, oraz przeniesiono to, co się da, do internetu. - Będziemy zmieniali ustawę po to, by posiedzenia rządu mogły odbywać się bez problemów. W tej chwili jest to obarczone pewnym kłopotem - zaznaczył szef KPRM. – Zmiana ustawy jest potrzebna po to, żeby spotkania zdalne były typową radą ministrów – zaznaczył. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szef KPRM: przypadek ministra Wosia nie wpływa na funkcjonowanie Rady Ministrów

Szef kancelarii premiera wyjaśnił, że ustawy będą zaproponowane "w ramach zmian w pakiecie ustawowym, jaki zaplanowany jest na najbliższe posiedzenie". – Mamy czas, żeby te zmiany do najbliższego piątku dopracować. Zasadniczą sprawą jest pakiet gospodarczy, ale będą również inne zmiany, nazwijmy to organizacyjne, które uzupełnią tę ustawę "koronawirusową", przyjętą na ostatnim posiedzeniu – podkreślił. – Będą to zmiany administracyjne i wprowadzające pewne ułatwienia, które zgłaszały m.in. organizacje pozarządowe – ocenił. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

W rozmowie także o zaproponowanym wczoraj pakiecie pomocowym dla gospodarki, tzw. tarczy antykryzysowej. Niektórzy przedsiębiorcy i pracodawcy zwracają uwagę, że niektóre z zawartych w niej rozwiązaniach są niewystarczające. Gość Polskiego Radia wyjaśnił, że trwają spotkania i konsultacje w sprawie jej wprowadzenia. 

shutterstock_pieniądze 1200.jpg
"Tarcza antykryzysowa". Zobacz, na jaką pomoc mogą liczyć pracownicy i firmy

Kompromis między oczekiwaniami a możliwościami

– Rozumiem, że nie jesteśmy w stanie spełnić wszystkich oczekiwań. Ten pakiet jest kompromisem między oczekiwaniami przedsiębiorców a możliwościami budżetu – ocenił gość "Salonu politycznego Trójki". Podkreślił, że gdyby nie planowane rządowe inwestycje, to "konsekwencje długoterminowe byłyby bardzo poważne". 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] 212 mld zł na wsparcie dla Polaków. Premier przedstawił szczegóły "tarczy antrykryzysowej"

Pytany o środowy wywiad Mateusza Morawieckiego, w którym szef rządu mówił, że nie można przesunąć wyborów prezydenckich na jesień z uwagi na możliwy wtedy wzrost zachorowań na COVID-19, szef kancelarii premiera wskazał, że prawdopodobnie "na razie będzie następował przyrost zachorowań". – O tym mówią i prof. Łukasz Szumowski, i wszyscy  eksperci - zaznaczył Michał Dworczyk.

W rozmowie także komentarz do wywiadu prawnik Sylwii Gregorczyk-Abram z OKO.Press. Sugerowała w nim ona, że wycofanie się wszystkich kontrkandydatów Andrzeja Dudy wymusi na PKW przesunięcie wyborów prezydenckich na jesień. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)
Data emisji: 19.03.2020
Godzina emisji: 8.13

mbl/ml

Polecane