Szef kancelarii premiera: Pomnik Katyński powinien zostać na swoim miejscu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szef kancelarii premiera: Pomnik Katyński powinien zostać na swoim miejscu
Pomnik Katyński w Jersey CityFoto: Shutterstock.com / Mariusz Lopusiewicz

Poltycy, goście "Śniadania w Trójce" opowiedzieli się zgodnie za tym, aby monument w mieście Jersey, wspominający ofiary zbrodni katyńskiej pozostał tam, gdzie został postawiony. Rozmówcy Beaty Michniewicz potępili słowa burmistrza i stwierdzili jednocześnie, że nie jest to partner równy rangą polskiemu rządowi, nie należy również poświęcać jego słowom zbyt wiele uwagi.

Posłuchaj

Spór wokół Pomnika Katyńskiego w Jersey City, perspektywy referendum ws. konstytucji, relacje Polski i KE oraz spory o sądownictwo (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Spór wokół Pomnika Katyńskiego się zaostrza. Władze Jersey City chcą usunąć Pomnik Katyński z miejsca, w którym się obecnie znajduje. Protestują przeciwko temu m.in. polskie władze. Skandal wywołały słowa burmistrza Jersey City Stevena Fulopa, który w odpowiedzi na krytykę tych planów na Twitterze obraził marszałka Senatu. 


pomnik katyn jersey2 1200.jpg
"Prezydent nie wyobraża sobie, by Pomnik Katyński w Jersey City nie został uszanowany"

- Z wypowiedzi burmistrza przebija arogancja – nie wiem, czy powoduje ją brak wychowania, czy próba zaistnienia – ocenił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Zaznaczył, że Polonię w sprawie pomnika wspierają konsul i ambasador. - Trzeba zadbać o to, by pomnik został tam, gdzie został postawiony na początku lat 90. Rozniecanie emocji wokół takich wypowiedzi nie ma sensu, wydaje się, że ten człowiek w ten sposób chce zaistnieć – ocenił polityk. Jak zaznaczył, pojawia się tu wątek dewelopera, który sponsorował kampanię burmistrza i ma plany rozbudowy miasta w tej części. W jego ocenie nie warto, byśmy szczególnie się skupiali na wypowiedziach burmistrza. Ambasada zaś ma plan działań w sprawie monumentu.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– To kolejny przykład tweetowania bez zastanowienia się przez przedstawicieli władzy w USA, od prezydenta poczynając, a na burmistrzach kończąc – komentowł z kolei Jarosław Kalinowski, eurodeputowany (PSL). Zgodził się z ministrem, że to nie jest temat, którym powinny się zajmować najwyższe władze w Polsce. Sprawę prowadzi już ambasada – zauważył. Apelował, żeby tego nie rozdmuchiwać, i ma nadzieję, że "rozsądek powróci”. 


pomnik katyński jersey 1200 shutt.jpg
Sprawa Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Burmistrz Steven Fulop szkaluje marszałka Stanisława Karczewskiego. Jest odpowiedź

Adam Szłapka (Nowoczesna) jest przekonany, że w kwestii pomnika "wszyscy mówimy jednym głosem". – Powinniśmy zrobić wszystko, aby pamięć o zbrodni katyńskiej była podtrzymywana i była przekazywana dalej – mówił. Amerykanie, którzy byli w pierwszym szeregu walczących z komunizmem powinni mieć świadomość, czym była zbrodnia katyńska – dodał. Polityk zaznaczył, że w Polsce bylibyśmy bardzo zdziwieni, gdyby polski burmistrz miasta powiatowego napisał coś głupiego na Twitterze i gdyby zajmowały się tym najwyższe władze w USA. - To tak jakby władze Legionowa napisały jakiś tweet, i na to byłaby reakcja najwyższych władz USA – zaznaczył. Polityk ocenił jednocześnie, że opinia burmistrza jest skandaliczna. Zdaniem posła, ustawa o IPN, dolała oliwy do ognia, złe emocje wobec Polaków stały się bardziej widoczne, co bardziej narwani politycy będą podchwytywać ten ton.

Marek Jakubiak (Kukiz’15) uważa, że sprawa ma drugie dno i przekonywał, że inni politycy je omijają. Mówił w tym kontekście m.in., że matka burmistrza New Jersey jest osobą ocaloną z Holokaustu. Według niego takie wypowiedzi jak Funlopa, to fragment większej narracji budowanej na temat Polski.

Oddzieliłbym sprawę pomnika od relacji polsko-żydowskich. To sprawa zbrodni katyńskiej – mówił z kolei Paweł Soloch (BBN). Dodał, że ta zbrodnia miała wymiar uniwersalny, było to ludobójstwo, nie tylko zbrodnia na polskich oficerach. Zaznaczył, ze jest to moment, w którym można przypomnieć Amerykanom o znaczeniu zbrodni katyńskiej. Szef BBN przypomniał, że w 2016 roku para prezydencka odwiedziła ten pomnik.

Marcin Kierwiński (PO) podkreślił, że trzeba zrobić wszystko, by pomnik został na swoim miejscu. Jak stwierdził, słowa burmistrza są skandaliczne, nigdy nie powinny nigdy paść, nie powinny być komentowane. Działania rządu jednak w wielu miejscach przyczyniają się do budowania złego stereotypu o Polsce i takie stereotypy są w sposób polityczny wykorzystywane przez ludzi, którzy chcą "wygrać" dla siebie coś w lokalnym kontekście czy przypodobać się wyborcom – komentował. Według niego polski rząd powinien inaczej prowadzić politykę zagraniczną. Dodał, że w sprawę mogłaby się angażować Polska Fundacja Narodowa.  

W programie dyskutowano również o tym, czy kolejne zmiany w nowych ustawach sądowych wystarczą, by KE wycofała artykuł 7. wobec Polski. Rozmawiano również o perspektywach referendum konstytucyjnego.

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta, BBN), Michał Dworczyk (PiS), minister szef kancelarii premiera, Marcin Kierwiński (PO), Marek Jakubiak (Kukiz’15).  Jarosław Kalinowski (europoseł PSL), Adam Szłapka (Nowoczesna)
Data emisji: 05.05. 2018
Godzina emisji: 9.08

agkm/gs

Polecane