Tulli o przebaczeniu, Winnicka o Polakach i "Angolach"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tulli o przebaczeniu, Winnicka o Polakach i "Angolach"
Fragment okładki książki "Szum"Foto: Instytut Książki / mat. promocyjne

W magazynie poświęconym książkom opowiadaliśmy tym razem o ośmiu nowych tytułach. Znalazły się wśród nich te z Trójkowym Znakiem Jakości, biografia noblisty i jego najnowsza powieść, a także coś wyjątkowego dla miłośników polskiego jazzu!

Posłuchaj

Tulli o przebaczeniu, Winnicka o Polakach i "Angolach" (Z najwyższej półki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

/

Ze zmarłymi tylko przez telefon, inaczej się nie da - pisze Magdalena Tulli w swojej najnowszej powieści "Szum". Jak przyznaje, ma ona to samo źródło, z którego "wybiły" znakomicie przyjęte, wielokrotnie nagradzane "Włoskie szpilki". Tym źródłem jest życie.

Siła rażenia "Włoskich szpilek" >>>

Bohaterką nowej książki Magdaleny Tulli znów jest dziewczynka. Znów nie pasuje do świata. Jej matka oraz ciotka doświadczyły wojennego piekła, przeżyły obóz koncentracyjny. Ojciec, Włoch, nie lubi dzieci... Dziewczynka wychowuje się zatem w rodzinie, która nie potrafi sobie poradzić z traumą. Na dodatek za wzór stawiany jest jej niezwykle utalentowany kuzyn, syn ciotki, który nie ma problemów z nauką i nie stwarza żadnych problemów wychowawczych. Dziewczynka jest jego przeciwieństwem: ma dysgrafię, dysleksję i dyskalkulię. Poniżana w szkole, nierozumiana w rodzinie tworzy swój alternatywny świat. Jest w nim lis - przewodnik, zwierzę, z którym rozmawia - i esesman, związany...

Tulli pięknym językiem pisze o odrzuceniu, o gniewie, o niespełnianiu oczekiwań otaczającego świata i o przebaczeniu. O tym, że jest to trudne, "zwłaszcza wtedy, kiedy nikt nie przeprasza"...

Magdalena Tulli była gościem "Z najwyższej półki"!

/

Odwiedziła nas także Ewa Winnicka. Trzy lata po "Londyńczykach", doskonale znanych naszym Słuchaczom, ukazali się "Angole".

Te książki mają ze sobą, rzecz jasna, wiele wspólnego. Przede wszystkim pomysł na nowy zbiór tekstów zrodził się w głowie reporterki i dziennikarki społecznej w czasie, gdy pracowała nad swoją opowieścią o tzw. starej emigracji londyńskiej.

Prawdziwy wysyp książek "Z najwyższej półki"! >>>

W "Angolach" Winnicka pisze o tych, którzy na Wyspy Brytyjskie wyemigrowali na początku XXI wieku, gdy Polska weszła do Unii Europejskiej i wiele krajów - w tym Zjednoczone Królestwo - otworzyło swoje rynki pracy dla obywateli nowych państw członkowskich. Czego się spodziewali, czego oczekiwali, a co przyniosło życie? Winnicka przemierzyła Wyspy wzdłuż i wszerz, była, rzecz jasna, w Londynie i innych dużych miastach, dotarła do Belfastu, ale spędziła też nieco czasu na prowincji.

Powstał zbiór bardzo ciekawych, nierzadko przejmujących, nierzadko smutnych, czasem zabawnych opowieści z życia. Po ich lekturze w głowie czytelnika rodzą się pytania: kim są Polacy na Wyspach Brytyjskich?, czy spełnił się ich "British dream"?, dlaczego wielu z nich myśli o powrocie?, jakie pułapki zastawił na nich nowy świat? Ale także: kim są dzisiejsi Brytyjczycy i jaka jest Wielka Brytania, której większość z nas w rzeczywistości chyba aż tak dobrze, jak sądzimy powszechnie, nie zna?

Ewa Winnicka była gościem "Z najwyższej półki"!

/

W audycji zajrzeliśmy także do nowej powieści Mario Vargasa Llosy "Dyskretny bohater". Opowiedział o niej autor biografii noblisty - o której także wspomnimy - czyli Tomasz Pindel.

To tylko część tytułów, po które sięgnięliśmy.

I jeszcze ważny komunikat: kolejne wydanie "Z najwyższej półki" 7 grudnia. Za dwa tygodnie odbędą się wybory samorządowe i w porze audycji poznamy ich wyniki.

Ale mam zaproszenie na inny program poświęcony książkom: 10 listopada o godz. 14:05 spotkamy się z Brianem Jay Jonesem, autorem książki "Tata Muppetów" (ukaże się z Trójkowym Znakiem Jakości), a także z Bonnie Erickson, która wymyśliła Miss Piggie!

Wszystkie informacje o książkach, o których rozmawiamy, można znaleźć na profilu FB audycji. Wiele się tam dzieje pomiędzy kolejnymi wydaniami programów.

Zapraszam do wysłuchania całej audycji.

Michał Nogaś

ksiazki@polskieradio.pl

(mk/iwo)

Polecane