Mężczyzna jest skazany na rywalizację

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mężczyzna jest skazany na rywalizację
Foto: Glow Images/East News

- Mężczyźni rywalizują głównie o władzę, ale samo poczucie bycia najlepszym w czymś jest już bardzo satysfakcjonujące - mówi dr Jacek Wasilewski, specjalista od komunikacji społecznej.

Posłuchaj

Mężczyzna skazany na rywalizację
+
Dodaj do playlisty
+

Panuje przekonanie, że to kobiety bardziej ze sobą rywalizują, plotkują i obmawiają. - Czasami my, kobiety, z pewną zazdrością spoglądamy na mężczyzn, którzy w naszym mniemaniu bardzo sprawnie łączą się w grupy interesów i współpracują dla osiągnięcia swoich celów. My dopiero się tego uczymy - mówi Agnieszka Stępień. Ale czy rzeczywiście w męskim świecie nie ma rywalizacji?

Psychoterapeuta Jacek Masłowski przekonuje, że rywalizacja jest i do tego bardzo silna. - Mamy dużo więcej testosteronu niż kobiety, a on z kolei uwalnia w nas energię do rywalizacji. Z drugiej strony wystarczy popatrzeć na sporty, one wszystkie są związane z rywalizacją - opowiada psychoterapeuta i tłumaczy, że rywalizacja jest mężczyznom wpajana od samego dzieciństwa, a ten wzorzec przenoszą oni na grunt dorosłego życia. - Praca w korporacji to jest bardzo silnie rywalizacyjna dziedzina działania - mówi Jacek Masłowski.

Powszechnie wiadomo też, że silnym afrodyzjakiem jest władza i kontrola, którą mają mężczyźni. Władza motywuje mężczyzn do działania. Potwierdza to dr Jacek Wasilewski, specjalista od komunikacji społecznej.

- W naszej kulturze kobiety bardziej rywalizują o uwagę, mamy bardzo rozwinięty przemysł modowy, natomiast wśród mężczyzn jest dużo bardziej popularna rywalizacja związana z zasobami. Wyraźnie to widać, gdy kobiety zaczynają plotkować o strojach, to mężczyźni zaczynają plotkować o gadżetach.

O co chodzi w rywalizacji mężczyzn? I co z tymi, którym się nie powiedzie? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której wypowiadali się także: Andrzej Kaźmierczak, trener biznesu i coach z firmy Moderator i dr Joanna Roszak, psycholog z SWPS.

Prowadząca audycję Agnieszka Stępień zaprasza wszystkich słuchaczy do dzielenia się swoimi przemyśleniami. Pisać można na adres mezczyzna@polskieradio.pl.

"Mężczyzna też człowiek" na antenie Trójki w każdy czwartek o godzinie 16.35. Zapraszamy!

Polecane