Wisława Szymborska: w poszukiwaniu słowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wisława Szymborska: w poszukiwaniu słowa
Wisława SzymborskaFoto: fot. PAP/Jacek Bednarczyk

– Mój pierwszy wiersz, który się ukazał, nazywał się "Szukam słowa". Do tej pory ten tytuł jest aktualny, bo poeci nie robią nic innego, tylko szukają słów – mówiła Wisława Szymborska Wiktorowi Legowiczowi w 1974 roku.

Posłuchaj

Wisława Szymborska wspomina swój debiut (PR)
+
Dodaj do playlisty
+

38 lat temu Wiktor Legowicz przeprowadził z Wisławą Szymborską rozmowę w ramach radiowego cyklu o pisarzach i poetach. – Była tak samo skromna, jak w ostatnich latach, to było zdumiewające: przepraszająca, uprzejma, przemiła, bardzo oszczędna w słowach – wspominał dziennikarz.

Przyszła Noblistka opowiadała, jak w roku 1945 poszła do "Dziennika Polskiego" z propozycją,  by w dodatku literackim dla młodzieży opublikować jej wiersze. Redakcja wybrała jeden z nich zatytułowany "Szukam słowa". Gdyby tak się nie stało, historia życia Wisławy Szymborskiej potoczyłaby się zupełnie inaczej…  –  O poezji nie myślałam wówczas zbyt poważnie, przypuszczam, że gdyby mi wówczas tego wiersza nie wydrukowano, to nie wiem, czy ja bym pisała dalej poezję – mówiła.

Poetka zdradziła Wiktorowi Legowiczowi, że od zawsze marzyła o... pisaniu grubych powieści. – Wielu krytyków, którzy zechcieli przeczytać moje wiersze, pisało o ich fabularyzacji , że są to jak gdyby malutkie nowelki. Ja się z tym zgadzam – mówiła.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu audycji Wiktora Legowicza z 1974 roku, który był prezentowany w audycji "Do południa".

(pg)

Polecane