Literackie Biuro Śledcze szuka sprawców obżarstwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Literackie Biuro Śledcze szuka sprawców obżarstwa
Foto: Glow Images/East News

W wieczór drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia, po kilku dobach nieustannego biesiadowania, najwytrwalsi słuchacze Trójki szukali winnych temu, że nie zachowujemy umiaru w jedzeniu i piciu.

Posłuchaj

"Literackie Biuro Śledcze", 26 grudnia 2011
+
Dodaj do playlisty
+

- Nic nie wpływa na apetyt tak, jak barwny opis jedzenia, a tego w literaturze polskiej i obcej niemało - uzasadnił powód spotkania nadinspektor Jerzy Sosnowski.

W audycji znalazły się więc opisy uczt rozmaitych, zarówno wystawnych bankietów, jak i skromnych posiłków autorstwa Jana Chryzostoma Paska, Stefana Żeromskiego, Marka Bieńczyka, Homera, S. I. Witkiewicza, G. G. Marqueza, Zbigniewa Nienackiego i Edwarda Redlińskiego. Podpowiedzi formułował osamotniony detektyw Przemysław Czapliński (w cywilu – profesor UAM z Poznania), jako że dwoje pozostałych współpracowników Biura, czyli Justyna Sobolewska i Jarosław Klejnocki, zostało tym razem oddelegowanych do innych zadań (ale w porozumieniu z Centralą).

Jeśli ktoś pragnie sprawdzić swoją wiedzę, cytujemy fragment jednej z zagadek:

"(...) Przespali cztery godziny. Po obudzeniu każde połknęło sok z pięćdziesięciu pomarańcz, osiem litrów kawy i trzydzieści surowych jaj. Drugiego ranka, po wielu bezsennych godzinach i spożyciu dwóch wieprzów, kiści bananów i czterech skrzyń szampana, zaczęła podejrzewać, że przeciwnik był bardziej niebezpieczny, niż przypuszczała. Niemniej, kiedy gospodyni postawiła na stół dwa pieczone indyki, przeciwnik wyglądał, jakby miał za chwilę dostać ataku apopleksji."

 

Opowieściom o jedzeniu, ucztowaniu, pożeraniu i chyłkiem-spożywaniu towarzyszyło podstępne zdobywanie przepisów na najlepsze wigilijne potrawy oraz muzyka dobrana przez arcytajnego arcyradcę Michała Nogasia.

Która z zagadek okazała się najbardziej perwersyjna można dowiedzieć się słuchając "Literackiego Biura Śledczego, 26 grudnia 2011".

Zwycięzców ucieszyliśmy książkami i płytami DVD z Trójkowym Znakiem Jakości! Dobrej zabawy z literaturą, aż do następnego spotkania w "Literackim Biurze Śledczym".

 

Lista utworów:

[22-23]
THOM YORKE "Hearing Damage"

JUN MIYAKE & LISA PAPINEAU, "The Here And After (PINA OST)"

JAMIE WOON, "Spirits";

PORTISHEAD, "The Rip"

BJORK, "Cosmogony"

MASSIVE ATTACK, "Girl I Love You"

SINEAD O’CONNOR & SHANE MACGOWAN, "Haunted"

R.E.M., "Find The River"

KINGS OF LEON, "Knocked Up"

[23-24]
MODERAT, "Les Grandes Marches"

MYSLOVITZ, "Man Of Glass"

DAVID BOWIE, "Ashes To Ashes"

NOSOWSKA, "Gordon"

BLUR, "Out Of Time"

PJ HARVEY, "On Battleship Hill"

ANTONY AND THE JOHNSONS, "Knockin’ On Heaven’s Door"

RADIOHEAD, "Sit Down. Stand Up"

Polecane