Pięciodniówki Grindermana

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pięciodniówki Grindermana
Grinderman (Jim Sclavunos - pierwszy z prawej)

O metodzie pracy zespołu Nicka Cave’a Agnieszka Szydłowska rozmawiała z perkusistą Jimem Sclavunosem.

Posłuchaj

Grinderman - rozmowa z Jimem Sclavunosem
+
Dodaj do playlisty
+

- Ten koncert będę bardzo długo nosiła w swoim sercu i w swojej głowie. Mieliśmy do czynienia z zespołem poetów – dzieliła się wrażeniami z wrocławskiego występu Grindermana Agnieszka Szydłowska. Oczywistą gwiazdą finałowego widowiska festiwalu Nowe Horyzonty była mroczna i charyzmatyczna postać Nicka Cave’a. Niemniej, jak relacjonowała w "Radiowym Domu Kultury" dziennikarka Trójki, pozostali muzycy nie ustępowali charyzmą gry swojemu śpiewającemu liderowi. O ich równoważnym wpływie na ostateczny kształt Grindermana mogliśmy się przekonać słuchając rozmowy jaką Agnieszka Szydłowska przeprowadziła z bębniarzem grupy Jimem Sclavunosem. W wywiadzie muzyk odsłonił kulisty studyjnego wykuwania repertuaru następców legendarnego zespołu The Bad Seeds.

- Nasze utwory biorą się z improwizacji. Zamykamy się w studiu na 5 dni bez przygotowanego wcześniej materiału, mamy co najwyżej szkielet kompozycji lub jakieś strzępy tekstu – opowiadał Sclavunous. Muzyk zdradził, iż w czasie intensywnych sesji, trwających po 10 godzin na dobę, przełom przychodzi z reguły około dnia trzeciego: – Wtedy zaczyna robić się dziwnie, tracimy wówczas poczucie czasu, gubimy nawyki i przyzwyczajenia, zaczynamy oddzielać zupełnie nowe dla nas dźwięki i pomysły od tego co już wcześniej wygenerowaliśmy na poprzednich płytach – kontynuował Sclavunos.

Pewne zaskoczenie w tym twórczym procesie stanowi fakt, iż muzycy przy selekcji wykorzystują pojawiające się podczas improwizacji uczucie psychicznej niewygody, czy też zawstydzenia: - To czasami jest oznaka, że właśnie udało nam się zrobić w coś zupełnie nowy i zaskakujący dla nas sposób, przekroczyć pewne drzwi.

Więcej szczegółów z twórczej kuchni Grindermana w dźwięku "Grinderman - wywiad z Jimem Sclavunosem".

Polecane