Wrzesień 1952

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wrzesień 1952
Stefan MartykaFoto: fot. PAP

Właśnie minęła pierwsza rocznica śmierci Stefana Martyki, aktora i propagandzisty. Został zastrzelony przez członków podziemia antykomunistycznego. Równo rok po dokonaniu zabójstwa rozpoczął się pokazowy proces morderców. 

Posłuchaj

"Trójkowa powtórka z historii", 18 lipca
+
Dodaj do playlisty
+

Prokurator zażądał kary śmierci dla wszystkich z piątki oskarżonych, mimo że żadnemu z nich nie udowodniono bezpośredniego udziału w zabójstwie Martyki.

Stefan Martyka, jako felietonista, znany był wszystkim słuchaczom Polskiego Radia z nadawanej o różnej porach "Fali 49".  Audycja ta była zbiorem propagandowych felietonów ostrzegających społeczeństwo przed imperialnym wrogiem. Po śmierci Martyki "Falę 49" prowadziła Wanda Odolska. Tak na antenie opisywała zabójców kolegi: "Każdego z oskarżonych cechowała zapalczywa, zachłanna ochota do zbrodni, a z dwóch kobiet, które siedzą na ławie podsądnych aż paruje stara, sanacyjna, jadowita nienawiść do Polski Ludowej, do nas wszystkich".

Propagandowe dożynki w Szczecinie

Tymczasem władze rozpoczęły kampanię propagandową przed październikowymi wyborami do sejmu. Odbywające się właśnie dożynki były doskonałą okazją, aby spotkać się z ludźmi. Prezydent Bierut odwiedził m.in. Szczecin.

Pokazy lotnicze w Wielkiej Brytanii

Główną atrakcją stały się samoloty przełamujące barierę dźwięku. W trakcie jednej  z prezentacji, maszyna lecąca z prędkością ponad 800 km/h rozpadła się na kawałki. Jeden z silników spadł prosto w tłum oglądający pokaz. Razem z pilotem zginęło 31 osób, a 63 zostały ranne. Po katastrofie wprowadzono restrykcyjne przepisy dotyczące miejsc wyznaczonych dla publiczności podczas pokazów lotniczych.

Charlie Chaplin opuszcza Amerykę

Do Europy natomiast, po dwudziestu latach, wrócił Charlie Chaplin. Wizytę rozpoczął od Wielkiej Brytanii, gdzie się urodził. W każdym miejscu do którego przybywał, witały go tłumy. W Paryżu odebrał odznaczenie Legii Honorowej. Jednak w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkał ostatnie czterdzieści lat, nie był mile widziany, dlatego Chaplin zdecydował się zamieszkać w Szwajcarii.

"Trójkowej powtórki z historii" można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 9.15. Zapraszamy

(mz)

Polecane