Najstarszy maturzysta w Polsce – premierowy reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najstarszy maturzysta w Polsce – premierowy reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego
Bohater reportażu "Maturzysta" przystąpił do egzaminu dojrzałości w wieku 85 latFoto: Kamil Zajączkowski/Shutterstock

Józef Peruga jest skromny, ale ma poczucie humoru. Ostatnio zaskoczył nie tylko mieszkańców Kalisza, ale i całej Polski: przystąpił do egzaminu dojrzałości... w wieku 85 lat! To sprawia, że jest najstarszym tegorocznym maturzystą. Egzaminy ustne już zdał, a 9 lipca pozna wyniki egzaminów pisemnych.

Pan Józef przyznaje, że łatwo nie było, a przygotowania do matury zajęły mu blisko dwa lata. – A rok to już było na całość: nawet jak w pociągu jechałem, to miałem przy sobie książki. I jak umiałem, to się przygotowywałem. Żona była trochę zła na mnie, mówiła, że nic nie chcę pomóc, tylko szkoła i szkoła! – opowiada ze śmiechem. 

Ciężkie życie, niezwykły pomysł

W przeszłości też nie miał łatwiej. Wojnę kojarzy z głodem. Urodzony w 1939 roku, trafił z dziadkami i mamą do obozu przejściowego w Łodzi, skąd przesiedlono ich na wschód. Po wojnie skończył cztery klasy podstawówki i przez ok. 20 lat pomagał prowadzić rodzinne gospodarstwo na Dolnym Śląsku.

Skończył szkołę zawodową, pracował jako kierowca zawodowy, a po przeprowadzce do rodzinnej Wielkopolski skończył technikum, mając... 65 lat. 20 lat później przystąpił do matury. Żałuje, że nie zrobił tego zaraz po ukończeniu technikum: – Miałem lepszy wzrok. A teraz mi się popsuł i bardzo ciężko było mi zdać – przyznaje. 

Liczyć tylko na siebie

Wszystkich zaskakiwał pomysłem i żaden korepetytor nie podjął się przygotowania go do matury. Mimo to zdał egzaminy ustne. Przed nim ogłoszenie – 9 lipca – wyników z matury pisemnej. Czy zda? 

– Ogromne zaskoczenie, ale takie przyjemne zaskoczenie. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że pan w takim wieku jeszcze maturę chce zdawać. Przypadkowo trafił do nas, ponieważ Okręgowa Komisja Egzaminacyjna skierowała go tutaj. I tak się poznaliśmy – mówi Janusz Matuszewski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu. – Powiem w cudzysłowie: człowiek starej daty, który chciał czegoś od życia. Jak mi opowiadał, chciał się jeszcze sprawdzić na egzaminie maturalnym. Codziennie przychodził o ósmej, godzinę przed egzaminem, siadał przed sekretariatem. A pani sekretarka informowała go, w którą stronę ma iść – wspomina.

– Do tego zaopiekowała się nim nasza pielęgniarka szkolna. Dmuchaliśmy na zimne, jednak wiek swoje robi. 85 lat to… czapki z głów! – dodaje.


Posłuchaj

13:40
Adam Bogoryja-Zakrzewski "Maturzysta" (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: Maturzysta
Autor reportażu: 
Adam Bogoryja-Zakrzewski 
Data emisji:
2.07.2024
Godzina emisji:
18.40

pr/kormp

Polecane