Z Górnego Śląska nie tylko muzycznie. "Zapraszamy do Trójki" tym razem z Katowic

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z Górnego Śląska nie tylko muzycznie. "Zapraszamy do Trójki" tym razem z Katowic
Katarzyna Borowiecka zaprosiła na specjalne wydanie "Zapraszamy do Trójki" z Górnego Śląska. Audycję przygotowano wspólnie z redakcją Polskiego Radia KatowiceFoto: Anna Lalka/Polskie Radio

W Katowicach rozpoczął się festiwal Tauron Nowa Muzyka 2024, a na miejscu obecna jest Program 3 Polskiego Radia Na specjalne wydanie "Zapraszamy do Trójki", przygotowane wspólnie z redakcją Polskiego Radia Katowice, zaprosiła Katarzyna Borowiecka. Choć festiwal był motywem przewodnim audycji, nie zabrakło jak zawsze tematów lokalnych oraz informacji o tym, czym żyją Polska i świat.

Tegoroczna, 19. edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice odbędzie się w dniach 20-23 czerwca. Organizatorzy mogą w tym roku pochwalić się szczególnie kobiecymi projektami artystycznymi, Róisín Muprhy na czele. Warto zaznaczyć, że tym razem kobieca reprezentacja w lineupie festiwalu jest nadzwyczaj silna. Poza gwiazdą, znaną zarówno z solowych dokonań jak i działalności w grupie Moloko, w Katowicach wystąpią m.in. Kelly Moran, Mimi Love i Franca, Nosowska oraz Daria ze Śląska.

Nie zabraknie również powrotów na tauronową scenę. Po 18 latach na festiwalu ponownie wystąpi DJ Krush, który występował podczas pierwszej edycji wydarzenia. Do tego możemy dołożyć chociażby Kury Tymona Tymańskiego, Nene Heroine oraz Marcina Maseckiego ze swoim trio i specjalnym projektem "Boleros y más" aby mieć pewność, że koncerty dostarczą niepowtarzalnych emocji.

Jak z kolei zapewnia organizator festiwalu Adam Godziek, na uczestników czeka również różnorodność pod względem gatunkowym. - Każdy rodzaj muzyki: od muzyki symfonicznej, przez jazz, całą gamę muzyki elektronicznej po hip hop i indie koncerty - wymienia w rozmowie z Wawrzyńcem Sobotą z Radia Katowice.


Posłuchaj

3:52
Tauron Nowa Muzyka Katowice 2024: co w programie? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także: Tauron Nowa Muzyka Katowice 2024. Trójka nadaje z terenu festiwalu!

Katowickie hokeistki - z sukcesami, ale bez pensji

Przy okazji wizyty w Katowicach skupialiśmy uwagę nie tylko na tym, co czeka nas w ramach festiwalu, ale i sprawach dotyczących tej części Polski. To między innymi sytuacja hokeistek grających w barwach klubu Kojotki Naprzód Janów.

Wygrały one wszystkie mecze w tym sezonie, zajmują drugie miejsce w tabeli. Niektóre mają też na koncie występy w kobiecej reprezentacji Polski. Mimo sukcesów, za swoje występy nie otrzymują pensji, jak ma to miejsce w przypadku mężczyzn. O swojej pasji i osiągnięciach sportowych opowiedziały Sylwia Łaskawska, Karolina Churas i Julia Zyguła. Wysłuchała ich Agnieszka Loch z Radia Katowice.


Posłuchaj

4:41
Hokeistki z sukcesami, pełne pasji, ale bez pensji (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zbigniew Rokita o Śląsku w mowie i sztuce

Jego książka "Kajś" dzięki nagrodzie Nike była czytana przez resztę Polski. W ten sposób poznała też lepiej Śląsk. Teraz Zbigniew Rokita jeszcze jeździ cały czas po Polsce i bierze udział w ważnych rozmowach i debatach. - Dowiedziałem się różnych rzeczy w zależności od regionu. Roboczo dzielę je na trzy terytoria: spotkania na Górnym Śląsku, na ziemiach poniemieckich i "polska Polska", czyli Kongresówka czy Galicja. Z tych dwóch ostatnich dowiedziałem się, że Śląsk, mówiąc po gombrowiczowsku, być może ma lepszą gębę, niż mi się wydawało - opowiada pisarz i dziennikarz w rozmowie z Katarzyną Borowiecką.

Twórca podczas wizyty w studiu Radia Katowice opowiedział też między innymi o języku śląskim jako elemencie tożsamości i jego wykorzystaniu na deskach teatru.


Posłuchaj

14:07
Zbigniew Rokita o Śląsku w mowie i sztuce (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Technologia a nasza codzienność

Rozwój technologii znacznie wpłynął na nasze życie. Nie wszystkie zmiany jednak rozumiemy. W umożliwieniu tego ma pomóc Pracownia Współtwórcza, która powstała na Śląsku z inicjatywy Anny Cieplak i Michała Krzykawskiego. Ma ona uczyć pisać, czytać i uważać. O projekcie w rozmowie z Anną Dudzińską opowiedziała Anna Cieplak, autorka książek i prezeska Fundacji Pracownia Współtwórcza. - Jakby spojrzeć na to szerzej i politycznie to tak naprawdę prawo do zachowania uwagi nam się należy. (...) To, co oferujemy w naszej fundacji, to szersze przyjrzenie się tej kwestii - zaznacza gościni audycji. 


Posłuchaj

7:32
- Prawo do zachowania uwagi nam się należy - mówi Anna Cieplak (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wichury i powodzie. O ryzyku częstszych zjawisk pogodowych

W środę (19.06) przez województwo śląskie przeszła potężna wichura. W jej skutek zerwanych lub uszkodzonych zostało ponad 150 dachów; straż pożarna do godzin porannych w czwartek (20.06) przyjęła ponad 1400 zgłoszeń. Wyjątkowo trudna sytuacja po przejściu wichury była w gminie Lyski (powiat rybnicki), z której mieszkańcami i wójtem rozmawiał Wojciech Kocjan z Radia Katowice.

Wcześniej, na początku czerwca, z powodzią zmagał się powiat bielski. A postępujące na Ziemi zmiany klimatyczne oznaczają, że ekstremalne zjawiska pogodowe mogą nas nawiedzać częściej. Między innymi o tym opowiedział prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.


Posłuchaj

8:41
O ryzyku występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych w Polsce (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Specjalne wydanie "Pulsu Trójki"

W studiu Radia Katowice zagościła nie tylko audycja "Zapraszamy do Trójki", ale też "Puls Trójki". Na jego specjalne wydanie zaprosiła Anna Dudzińska, której gośćmi byli szef Polskiej Agencji Prasowej Marek Błoński, przez całe życie pracował w katowickiej redakcji PAP, oraz Anna Malinowska, dziennikarka "Gazety Wyborczej" i autorka książek.


Posłuchaj

11:45
Marek Błoński i Anna Malinowska gośćmi Anny Dudzińskiej (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Czy warto w to wchodzić?

W audycji rozmawialiśmy nie tylko o Śląsku, ale i o tematach dotyczących wszystkich Polaków. To między innymi udostępnianie danych osobowych w zamian za dodatkowe korzyści. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy uczyniło to 18 proc. Polaków. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Tematem w audycji "Zapraszamy do Trójki" zajęła się Aleksandra Dobieszewska.


Posłuchaj

3:52
Czy powinniśmy udostępniać dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadziła: Katarzyna Borowiecka
Data emisji: 20.04.2024
Godziny emisji: 16.00-19.00

qch

Polecane