Pies przed sklepem. Dlaczego nie powinno się przywiązywać tam zwierząt?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pies przed sklepem. Dlaczego nie powinno się przywiązywać tam zwierząt?
Psy czekające pod sklepemFoto: shutterstock / Frau Agnes

Psy oczekujące na swoich właścicieli, którzy wybrali się na zakupy, to widok często spotykany. Czasami w drzwi sklepu wpatruje się z nadzieją nawet kilka, wyraźnie zestresowanych i roztrzęsionych, czworonogów.   

  • Szacuje się, że w Polsce jest ok. 6-8 milionów psów.
  • Polska zajmuje trzecie miejsce w Unii Europejskiej, pod względem liczby psów. Jeden pies przypada średnio na pięciu Polaków. Wyprzedzają nas tylko Rumuni i Portugalczycy.
  • Najmniej psów w Unii Europejskiej jest w Grecji. Jeden przypada tam na ponad 16 osób.

Niemal na każdym osiedlu przed sklepem można spotkać pozostawionego psa. Co prawda nie trwa to zbyt długo, jednak każda minuta może być dla zwierzęcia bardzo stresująca. Nie wie ono, gdzie poszedł właściciel, kiedy i czy w ogóle wróci. 

 

Jak oszczędzić psu stresu, kiedy idziemy na zakupy?

Jedne smutno wpatrują się w drzwi sklepu, inne poszczekują, jeszcze inne cicho skomlą... Wszystkie, oczekujące na właścicieli psy, które czekają pod sklepami, są jednak zestresowane. Wyraźnie widać, że nie jest to dla nich sytuacja komfortowa. 

Czytaj także

- Od ponad 40 lat tłumaczę ludziom, że albo spacer z psem, albo zakupy. Tego się nie łączy - mówi Dorota Sumińska, doktor weterynarii. - Pies, czekając na nas, przeżywa bardzo duży stres. To nie jest jego dom, to jest obce miejsce, w którym on jest jeszcze bardziej ubezwłasnowolniony, niż jest naprawdę. On jest też narażony na cały szereg różnych zdarzeń, które mogą mieć miejsce. Nie wszyscy ludzie są tacy, jakimi być powinni. Ktoś może go drażnić, nawet kopnąć, użyć przemocy wobec niego. Może dopaść do niego jakiś inny pies, który nie lubi innych psów, a on nie może nawet uciec, bo jest przywiązany. Ja uważam, że za to powinny być mandaty - uważa Dorota Sumińska. 

Posłuchaj

4:18
Psy pod sklepami (Dobrego Dnia! / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Dobrego dnia!
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gościni: Dorota Sumińska (doktor weterynarii)
Data: 13.06.2024
Godzina emisji: 11.15

dm/wmkor

Polecane