"Wielka Dziesiątka" - Jan Tomaszewski. Człowiek, który zatrzymał Anglię

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wielka Dziesiątka" - Jan Tomaszewski. Człowiek, który zatrzymał Anglię
Jan Tomaszewski w swoim mieszkaniu (1974 rok)Foto: PAP/Chris Niedenthal

W cyklu "Wielka Dziesiątka", przedstawiającym najlepszych polskich piłkarzy w historii, Norbert Michalak przypomniał sylwetkę Jana Tomaszewskiego. 

  • Jan Tomaszewski w reprezentacji Polski rozegrał 63 mecze.
  • Z drużyną narodową wywalczył trzecie miejsce na mistrzostwach świata w 1974 i wicemistrzostwo olimpijskie w 1976 roku.
  • Najdłużej związany był z ŁKS-em Łódź, ale grał także m.in. w Śląsku Wrocław, Legii Warszawa, Beerschot i Herculesie Alicante.

"Wielka Dziesiątka" to piłkarska podróż do lat 70. i 80. XX wieku. Właśnie wtedy polska reprezentacja święciła swoje największe triumfy, zdobywając m.in. złoty medal na igrzyskach olimpijskich w 1972 roku oraz trzecie miejsce na mistrzostwach świata w 1974 roku i 1982 roku.Człowiek, który zatrzymał Anglię

Takie mecze jak ten z Anglią na Wembley, rozegrany 17 października 1973 roku, na trwałe zapisały się w historii polskiej piłki. Nasza drużyna narodowa po "zwycięskim remisie" 1:1, awansowała bowiem na mistrzostwa świata i - co równie istotne - wyeliminowała jedną z najsilniejszych drużyn świata. Był to także "mecz życia" naszego bramkarza Jana Tomaszewskiego. Bronił fenomenalnie, miał też dużo szczęścia i dał się pokonać tylko raz, i to z rzutu karnego. Skutecznym egzekutorem był Allan Clarke. Wcześniej Polacy prowadzili 1:0, po golu Jana Domarskiego. 
Jan Tomaszewski rozegrał jeszcze wiele innych spotkań w reprezentacji, m.in. w 1974 roku, jako pierwszy brakarz w historii, obronił dwa karne w jednym turnieju mistrzostw świata - w meczu ze Szwedami i z Niemcami. Jednak w pamięci kibiców na zawsze zostanie jako ten, który zatrzymał Anglię. 

 

źródło: TVP Sport/YouTube


- Wprawdzie u nas wygraliśmy z Anglikami 2:0, ale tam... mówiono, że jak przyjedziemy, to przegramy 0:5 albo 0:10 - wspomina Jan Tomaszewski. - Trzy tygodnie wcześniej Austria przegrała z nimi 0:7, a myśmy byli podobnym zespołem jak Austriacy. Stała się jedna z największych niespodzianek światowego futbolu. Był taki stres, że już po hymnach ja nie wiedziałem, pod którą bramkę biec - dodaje. 


Najczęściej czytane

Bohater z Wembley w Belgii i Hiszpanii  

Jan Tomaszewski w reprezentacji grał w latach 1971-1981. Wystąpił m.in. w dwóch turniejach o mistrzostwo świata - w 1974 i 1978 roku. Z drużyną narodową zdobył też srebrny medal olimpijski podczas igrzysk w Montrealu w 1976 roku.
W 1978 wyjechał do Belgii, gdzie grał w klubie VAC Beerschot, z którym w sezonie 1978/79 zdobył Puchar Belgii. Potem przeniósł się do hiszpańskiego Herculesa Alicante. 


Posłuchaj

5:28
"Wielka Dziesiątka" - Jan Tomaszewski. Człowiek, który zatrzymał Anglię (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Materiał: Norbert Michalak 
Data emisji: 13.06.2024
Godzina emisji: 7.50


dm/wmkor

Polecane