Edukacja zdrowotna będzie nowym przedmiotem od przyszłego roku szkolnego. Co oznacza ta zmiana?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Edukacja zdrowotna będzie nowym przedmiotem od przyszłego roku szkolnego. Co oznacza ta zmiana?
Aktywność fizyczna ma być ważnym elementem nowego przedmiotu, jakim od nowego roku szkolnego będzie edukacja zdrowotnaFoto: Just dance/Shutterstock.com

Od września 2025 w szkole pojawi się nowy przedmiot - edukacja zdrowotna. Ma zastąpić wychowanie do życia w rodzinie. Co oznacza ta zmiana dla uczniów i nauczycieli? We wtorkowym "Klubie Trójki" wyjaśniali to podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Paulina Piechna-Więckiewicz i dyrektor Instytutu Sportu Konrad Witek.   

  • W ramach zajęć z edukacji zdrowotnej młodzież będzie się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.
  • Na lekcjach edukacji zdrowotnej poruszone będą m.in. tematy dotyczące zdrowia psychicznego i fizycznego, zdrowego odżywiania, profilaktyki uzależnień oraz edukacji seksualnej.
  • Edukacja zdrowotna będzie nowym przedmiotem w szkołach od 1 września 2025 roku.


Od nowego roku szkolnego w programie nauczania znajdzie się nowy przedmiot - edukacja zdrowotna. Według zapowiedzi resortu edukacji podstawa programowa w ramach nowego przedmiotu ma obejmować m.in. elementy wiedzy o człowieku, edukacji seksualnej, zdrowiu fizycznym, psychicznym, odżywianiu, profilaktyce problemów uzależnień. Podstawa programowa tego przedmiotu wciąż jeszcze jest ustalana.

- Jesteśmy na etapie ustalania szczegółów. Pani minister Barbara Nowacka powołała zespół, który jest efektem współpracy trzech ministerstw - Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Sportu oraz oczywiście Ministerstwa Zdrowia. Przedstawiciele i przedstawicielki tych ministerstw mają przygotować podstawę programową nowego przedmiotu -edukacja zdrowotna. Ten zespół bezie też współpracował z ekspertami i ekspertkami w różnych dziedzinach, konsultował różne kwestie związane z tym, jak budować przedmiot edukacja zdrowotna - powiedziała ministra Paulina Piechna-Więckiewicz.

Czytaj także: 

Edukacja zdrowotna ma w założeniach uczyć m.in. na czym polega zdrowe życie, jak się odżywiać, jaki tryb życia będzie na nas najlepiej wpływał. Dzieci i młodzież potrzebują takich informacji. Duży nacisk ma być położony na propagowanie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.

- Aktywność fizyczna pojawia się zawsze wszędzie tam, gdzie mówimy o zdrowiu. O wszelkich zmianach, które maja poprawić samopoczucie związane z psychiką czy poprawić kwestię wyglądu ciała, zawsze pojawia się aktywność fizyczna (...). Dzięki aktywności fizycznej można zaobserwować jakieś pozytywne zmiany w organizmie. Wtedy łatwiej jest rozpocząć kolejne zmiany. Wprowadzić dietę, wprowadzić jakieś ćwiczenia czy zadania dotyczące zmiany psychologicznej ciała - dodaje dyrektor Instytutu Sportu Konrad Witek.


Posłuchaj

49:35
Klub Trójki - edukacja zdrowotna nowym przedmiotem w szkole
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Klub Trójki
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Goście: Paulina Piechna-Więckiewicz (podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej) i Konrad Witek (dyrektor Instytutu Sportu)
Data emisji:
 7.04.2024
Godzina emisji: 20.08

dm 

Polecane