"Scena teatralna Trójki": tajemnicza wyprawa na Kaszuby, czyli "Walka kogutów"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Scena teatralna Trójki": tajemnicza wyprawa na Kaszuby, czyli "Walka kogutów"
Paweł Huelle jest autorem opowiadania "Wuj Henryk", na którym oparto słuchowisko "Walka kogutów". Foto: PR/Wojciech Kusiński

"Walka kogutów" to tytuł adaptacji opowiadania "Wuj Henryk" Pawła Huellego. Wojciech Fułek wybrał to opowiadanie, by upamiętnić zmarłego pod koniec listopada 2023 roku przyjaciela. 

Wojciech Fułek jest sopocianinem, natomiast Paweł Huelle urodził się w Gdańsku. Obu bliska była historia i kultura Kaszub. Właśnie tam toczy się akcja opowiadania "Wuj Henryk". Dla autora "Weisera Dawidka" Kaszuby to nie tylko atrakcyjna część Pomorza, ale nade wszystko źródło tajemniczych opowieści, snutych przez niego od najwcześniejszych opowiadań po te ostatnie z tomu "Talita". "Wuj Henryk" został zamieszczony w pierwszym wydanym oficjalnie w Polsce pierwszym ich zbiorze, zatytułowanym "Opowiadania na czas przeprowadzki" (1991).

W 1994 roku "Wuja Henryka" zrealizował w Teatrze PR Andrzej Jarski. Głównym bohaterem tamtego słuchowiska był tytułowy wuj Henryk. Wojciech Fułek zmienił tytuł, czyniąc głównym bohaterem - obok gdańskiego studenta Pawła - tajemnicze Kaszuby.

Kadr z nagrania słuchowiska "Walka kogutów" w Teatrze Polskiego Radia Kadr z nagrania słuchowiska "Walka kogutów" w Teatrze Polskiego Radia

Adaptowane opowiadanie, podobnie jak prawie wszystkie historie opisywane przez Pawła Huellego, inspirowane było jego biografią. Motywy Kaszub, tajemnicy, historii rodzinnych pojawiają się już w najwcześniejszej twórczości pisarza, autora jednej z najsłynniejszych polskich powieści współczesnych, "Weiser Dawidek" (1987), uhonorowanej Nagrodą Kościelskich.


Paweł Huelle był autorem 10 tomów prozy: opowiadań, powieści, esejów. Ukazały się także zbiory jego wierszy. Pisał sztuki, które były wystawiane w Teatrze Telewizji i w Teatrze Polskiego Radia oraz na scenach Lublina i Gdyni. Był współautorem scenariusza filmu Roberta Glińskiego "Wróżby Kumaka", a "Weiser Dawidek" został sfilmowany przez Wojciecha Marczewskiego.

W "Scenie teatralnej Trójki" spotkaliśmy się z Wojciechem Fułkiem, także po to, by potwierdzić oficjalnie, że Festiwal "Dwa Teatry" po czterech latach powraca do Sopotu, w którym został zainaugurowany w 2001 roku.

Poniżej artykuł, który towarzyszył premierze słuchowiska "Walka kogutów" w marcu 2024 roku w Programie Pierwszym PR.

***

Gdy namówiony przez swojego wuja Paweł decyduje się wziąć udział w wyprawie narciarskiej, nie podejrzewa, że zamieć i mrok pokierują ich ścieżkami do tajemniczej wioski. Wioski, której mieszkańcy swoje spory rozstrzygają, organizując walki kogutów. 

Gdy zagubieni podróżnicy zostają poproszeni o sędziowanie upiornemu wydarzeniu, fascynacja miesza się z obrzydzeniem, a realizm z tym, co wyobrażone.


***

Paweł Huelle – "Walka kogutów" – 13.04.2024, godz. 19.05

Adaptacja: Wojciech Fułek

Reżyseria: Paweł Chmielewski

Realizacja: Andrzej Brzoska

Muzyka: Marek Kuczyński

Obsada: Artur Barciś, Piotr Cyrwus, Andrzej Andrzejewski, Konrad Darocha, Kamila Kamińska, Marcin Troński, Krzysztof Janczar, Agnieszka Baranowska.

Czas trwania: 40’30"


Posłuchaj

50:20
Tajemnicza wyprawa na Kaszuby, czyli "Walka kogutów" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Na "Scenę teatralną Trójki" w sobotę (13 kwietnia) zaprosili Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.

Barbara Marcinik/pr/kc/wmkor

Polecane