Narty i snowboard - jak przygotować się do jazdy na stoku?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Narty i snowboard - jak przygotować się do jazdy na stoku?
Jazda na nartach lub snowboardzie może być przyjemna, ale niesie ze sobą ryzyko kontuzjiFoto: Dmitry Molchanov/Shutterstock

Wyprawa na stok to dla wielu osób nieodłączny element zimy. Na nartach lub snowboardzie jeździć może każdy, jednak przed zapięciem wiązań warto przypomnieć sobie kilka zasad. Pomogą one zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i innych osób na stoku.

  • Jazdę na nartach lub snowboardzie powinniśmy zacząć od rozgrzewki.
  • Aby zminimalizować ryzyko kontuzji, warto przygotować swoje ciało do aktywności z odpowiednim wyprzedzeniem.

Od czego powinniśmy zacząć jazdę na stoku? Pierwszym krokiem jest rozgrzewka. Choć odpowiedź wydaje się oczywista, wielu miłośników sportów zimowych o tym zapomina. - Są duże, międzynarodowe badania, przeprowadzone wśród ludzi, którzy jeżdżą na nartach. 85 proc. z nich nie robi rozgrzewki. Rozgrzewka jest jednym z kilku udowodnionych czynników, które zmniejszają ryzyko urazu - podkreśla ortopeda, dr Urszula Zdanowicz.

O ile rozgrzewka bezpośrednio przed wejściem na stok jest bardzo ważna, ekspertka radzi, by przygotowania zacząć dużo wcześniej od odpowiedniego treningu. - Idealnie byłoby przygotować się do wyjazdu. Mięśnie wtedy zupełnie inaczej pracują - zaznacza ekspertka.

Jakie ćwiczenia dla narciarzy i snowboardzistów?

- To przede wszystkim ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie kończyny dolnej. W tej chwili na większości siłowni są maszyny, które imitują ruch na nartach - podpowiada gość radiowej Trójki. - U wielu trenerów personalnych czy na siłowniach można zasięgnąć porady, jakie konkretne ćwiczenia wykonywać - dodaje.

Najczęściej czytane:

Najczęstsze urazy podczas jazdy na stoku

W zależności od grupy wiekowej i poziomu zaawansowania wśród narciarzy i snowboardzistów występują różne czynniki ryzyka podczas jazdy na stoku. Ich analiza pokazuje, że początkujący miłośnicy sportów zimowych odnoszą urazy częściej niż osoby doświadczone. A jak to wygląda pod względem płci? O ile kobiety częściej doznają urazów, tak u mężczyzn są one poważniejsze.

- Na nartach najwięcej jest urazów kończyn dolnych. To głównie skręcenia kolana - wymienia dr Urszula Zdanowicz. - Z kolei na snowboardzie, gdzie głównie upadamy na ręce, najwięcej jest złamań w obrębie nadgarstka - opowiada ekspertka.


Posłuchaj

9:00
Jak przygotować się do jazdy na stoku? Opowiada dr Urszula Zdanowicz (Trójka/Bed and breakfast)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bed and Breakfast
Prowadzący: Krzysztof ŁoniewskiRaf Uzar
Gość: dr Urszula Zdanowicz (ortopeda)
Data emisji: 10.02.2024
Godzina emisji: 7.35

qch

Polecane