Plakaty i ilustracje Janusza Stannego "Dzieciaki": podróż w czasie dla dzieci i rodziców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Plakaty i ilustracje Janusza Stannego "Dzieciaki": podróż w czasie dla dzieci i rodziców
Janusz StannyFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

W lubelskim Centrum Spotkania Kultur została otwarta wystawa plakatów i ilustracji Janusza Stannego "Dzieciaki". Prezentując motywy dziecięce w twórczości wybitnego polskiego artysty, zaprasza zarazem najmłodszych, i ich rodziców oczywiście, w swoistą podróż w czasie, do lat 70. i 80., kiedy królowała zupełnie inna kreska i estetyka.

  • Janusz Stanny (1932-2014) był wybitnym grafikiem, plakacistą, ilustratorem, rysownikiem, karykaturzystą oraz pedagogiem warszawskiej ASP. Najchętniej tworzył dla najmłodszych czytelników, a te ilustracje przyniosły mu wiele nagród krajowych i międzynarodowych.
  • Wystawa plakatów i ilustracji Janusza Stannego "Dzieciaki" prezentuje motywy dziecięce w twórczości artysty na przestrzeni wielu lat: od archiwalnego rysunku z teczki, którą przygotowywał na ASP, po dużo późniejsze ilustracje do powieści i poezji.

Pomost międzypokoleniowy

Wg założeń jej twórców, wystawa ma charakter międzypokoleniowy, tzn. ma być rodzajem pomostu pomiędzy dziećmi, a ich rodzicami i dziadkami. I wprowadzać obecne pokolenie dzieci w świat dzieciństwa pokolenia lat 70. i 80. – Mamy nadzieję, że odbędą rodzaj podróży w czasie, do dzieciństwa swoich rodziców i dziadków. I że będzie to dla nich bardzo ciekawa podróż – mówi kuratorka wystawy Monika Chrabąszcz-Tarkowska. – Wystawa ma charakter interaktywny, dlatego też są dostępne różne aktywności, które są zupełnie niespotykane w galeriach, jak gra w klasy, gra w gumę czy skakanie przez skakankę. Więc rzeczywiście będzie to rodzaj podróży w czasie, gdyż te aktywności nie są obecnie już tak popularne. Ale mamy nadzieję, że dzieciaki sobie z nimi świetnie poradzą i może nawet wciągną rodziców do zabawy – dodaje.


Wyjątkowy kunszt artysty

Kluczem do wystawy są postaci dzieci występujące w książkach ilustrowanych przez Stannego na przestrzeni wielu lat: od archiwalnego rysunku z teczki, którą przygotowywał na ASP, po ilustracje do powieści i poezji wydawanych przez Naszą Księgarnię, Ruch czy inne wydawnictwa tamtych lat. – Np. ciekawym zbiorem są ilustracje, szkice do książek Niny Michałowskiej, które prezentują studium dziecięcych emocji: pojawia się tam złość, smutek, radość. Nie ma żadnej oceny: są one przedstawione w sposób prosty, lapidarny – opisuje rozmówczyni Katarzyny Cygler. – Widać ogromny kunszt artysty, jego warsztat rysunkowy: prosta kreska, flamastrem. Za pomocą kilku ruchów genialnie oddaje charakter danej emocji – wskazuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:25
Janusz Stanny "Dzieciaki". Wystawa w lubelskim Centrum Spotkania Kultur
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Monika Chrabąszcz-Tarkowska (kurator wystawy)
Data emisji: 21.09.2023
Godzina emisji: 14.14

pr

Polecane