"Piaśnica – kultura miejsca": zetknięcie z kulturą i historią w duchu nauki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Piaśnica – kultura miejsca": zetknięcie z kulturą i historią w duchu nauki
Pomnik upamiętniający ofiary zbrodni w PiaśnicyFoto: Lukasz Dejnarowicz / Forum

Projekt "Piaśnica – kultura miejsca" polega na organizacji cyklu interdyscyplinarnych zdarzeń łączących różne dziedziny sztuki, związanych z kulturą Piaśnicy i determinującą tę kulturę Zbrodnią Piaśnicką. Jest to jedna z inicjatyw organizowanych przez Fundację im. Księdza Profesora Włodzimierza Sedlaka, podejmujących działania z zakresu kultury, nauki i sztuki.

  • Fundacja im. Księdza Profesora Włodzimierza Sedlaka zajmuje się propagowaniem treści związanych z twórczością patrona. Obejmuje to działania m.in. z zakresu kultury, sztuki, nauki i edukacji.
  • Ks. prof. Włodzimierz Sedlak był katolickim duchownym, twórcą polskiej szkoły bioelektroniki, elektromagnetycznej teorii życia i pojęcia wszechpróżni.
  • Jednym z projektów Fundacji jest "Piaśnica – kultura miejsca", w ramach którego organizacja nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem "Rodzina Piaśnicka".

Patron Fundacji, ks. prof. Włodzimierz Sedlak, był duchownym katolickim, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W ramach działalności naukowej stworzył polską szkołę bioelektroniki, natomiast w obszarze jego zainteresowań znajdowały się także archeologia, geologia, paleontologia, paleobiochemia i paleobiofizyka. Kapłanowi zawdzięczamy także opracowanie elektromagnetyccznej teorii życia i pojęcia wszechpróżni. – To bardzo złożona postać; wizjoner, starający się przedstawić swoją wizję biologicznego życia, świadomości i psychiki na kilku płaszczyznach dociekań naukowych. Dlatego ta nauka jest interdyscyplinarna – mówi Aleksandra Pitra-Kox, prezes Fundacji.

– Naszym celem jest propagowanie treści związanych z życiem i twórczością ks. Sedlaka. Stąd realizacja naszych celów odbywa się m.in. przez projekty. Jednym z nich jest Instytut Bioelektroniki: jednostka, która ma się poświęcić tym badaniom i już rozpoczęła realizację projektów badawczo-naukowych – opowiada gość radiowej Trójki i dodaje, że badania patrona fundacji mają dziś zastosowanie m.in. w pracach nad sztuczną inteligencją.

Najczęściej czytane:

"Piaśnica – kultura miejsca"

Obszarem działalności Fundacji im. Księdza Profesora Włodzimierza Sedlaka jest Pomorze. Organizacja przez cały rok organizuje wydarzenia kulturalne i edukacyjne, związane również z historią i kulturą miejsc, w których działa fundacja. Jednym z bieżących projektów jest realizowany od 2017 roku uroczystości w Piaśnicy. Punktem odniesienia dla projektu są wydarzenia, do jakich doszło tam jesienią 1939 roku.

– Projekt bezpośrednio nawiązuje do tej historii, ale uczy też uwrażliwienia i przekształcenia pewnych traum historii za pomocą sztuki, jako alternatywy dla formy nienawiści – tłumaczy Aleksandra Pitra-Kox.

W ramach projektu Fundacja nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem "Rodzina Piaśnicka". – Wspieramy ich od kilku lat, natomiast od ponad 25 lat stowarzyszenie prowadzi działania w Piaśnicy razem z ks. infułantem Danielem Nowakiem, kapelanem stowarzyszenia i kustoszem tamtejszego sanktuarium – mówi gość "Leniwego popołudnia" i dodaje, ze Stowarzyszenie otrzymało nagrodę "Strażnik Pamięci" za działania na rzecz upamiętnienia wydarzeń w Piaśnicy.

Posłuchaj

46:41
"Piaśnica – kultura miejsca": zetknięcie z kulturą i historią w duchu nauki (Leniwe popołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Leniwe popołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 18.09.2023
Godzina emisji: 13.07 

qch

Polecane