Jak damskie spódnice wpływają na miejskie zabytki? Trwają Dni Twierdzy Kraków 2023

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak damskie spódnice wpływają na miejskie zabytki? Trwają Dni Twierdzy Kraków 2023
Barbakan przy ul. Floriańskiej - ponoć ocalał dzięki spódnicom krakowianekFoto: Shutterstock/Krzysztof Basel

Jak spódnice krakowianek przyczyniły się do ocalenia zabytkowych murów obronnych miasta – m.in. tego można się dowiedzieć w trakcie Dni Twierdzy Kraków. Tegoroczna edycja imprezy odbywa się pod Wawelem w dniach 8-17 września 2023 roku.

  • Twierdza Kraków to XIX-wieczna austriacka fortyfikacja zbudowana wokół Krakowa na rozkaz cesarza Franciszka Józefa po wcieleniu miasta do imperium Habsburgów.
  • Dni Twierdzy Kraków są cykliczną imprezą, w trakcie której mieszkańcy miasta i turyści mogą odkrywać sekrety dawnych budowli obronnych poprzez ich zwiedzanie oraz udział w warsztatach, wykładach itp.
  • Wydarzenie jest organizowane przez Gminę Miejską Kraków we współpracy z Muzeum Armii Krajowej oraz zarządcami obiektów dawnej Twierdzy Kraków.

Fortyfikacje Twierdzy Kraków na stałe wrosły w pejzaż miasta. Wiele dawnych zabudowań wojskowych służy dziś zupełnie innym celom – działają w nich m.in. muzea, instytucje kultury, ośrodki sportowe oraz centra medyczne. Niektóre z nich oferują malownicze widoki na Kraków i jego okolice i są popularnymi miejscami rekreacji.

W ramach tegorocznych Dni Twierdzy Kraków do zwiedzania z przewodnikami udostępniono 28 obiektów. Na tej liście są zarówno znane miejsca, takie jak Fort "Kościuszko" czy Bastion III Kleparz, jak i mniej znane, m.in. fort "Mydlniki" oraz "Luneta Warszawska". Warto zajrzeć do znajdującego się w Nowej Hucie fortu "Krzesławice", w którym przez pewien czas pełnił służbę przyszły premier RP Wincenty Witos.

Damskie spódnice na ratunek średniowiecznym murom

Podczas Dni Twierdzy Kraków będzie można posłuchać wielu ciekawych anegdot, związanych z odwiedzanymi obiektami. Jest wśród nich miejska legenda opowiadająca o tym, jak damskie spódnice przyczyniły się do ocalenia zabytkowych krakowskich murów obronnych. 

– Dotyczy to sytuacji z początku XIX wieku, kiedy zamierzano zburzyć kompletnie średniowiecze mury miejskie Krakowa. Na szczęście udało się uratować najcenniejszą część tych murów, łącznie z Barbakanem, dzięki trochę dziwnemu argumentowi. Stwierdzono, że poprzez zburzenie murów i Barbakanu na ulicy Floriańskiej, czyli jednej z głównych ulic Starego Miasta, powstaną takie przeciągi, że będzie krakowiankom podwiewać spódnice – opowiadał w Trójce kurator imprezy Piotr Makula.

Na szczęście dla ochrony pozostałości po austriackiej twierdzy nie trzeba posuwać się do takich podstępów. Gmina Miejska Kraków prowadzi szeroko zakrojone działania na rzecz rewitalizacji dawnych wojskowych budynków, dzięki czemu nadaje im nowe życie. – Warto się przekonać, jak to wszystko wygląda, po prostu odwiedzając te obiekty – zachęcał gość "Trójki do trzeciej".

Posłuchaj

4:16
Dni Twierdzy Kraków 2023 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Piotr Makula (kurator Dni Twierdzy Kraków)
Data emisji: 11.09.2023
Godzina emisji: 14.41

kc

Polecane