"Boże, daj temu, co zazdrości". Reportaż o tajemniczej kapliczce nieopodal Kazimierza Dolnego [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Boże, daj temu, co zazdrości". Reportaż o tajemniczej kapliczce nieopodal Kazimierza Dolnego [POSŁUCHAJ]
Przydrożne kapliczki są ozdobą Lubelszczyzny Foto: Dawid Lasocinski / Forum Podobne

W Wylągach koło Kazimierza Dolnego znajduje się pochodząca z 1907 roku kapliczka św. Józefa. Ma ona nietypową inskrypcję, brzmiącą: "Boże, daj temu, co zazdrości"… Zapraszamy do wysłuchania reportażu Katarzyny Michalak. 

Kapliczka w Wylągach została ufundowana w 1907 roku przez Wojciecha Kobiałkę. Jest biała, prosta w formie i ma trzy poziomy. Najniższy z nich widoczny jest tylko częściowo i zdobią go głębokie konchowe nisze. Wysokość kapliczki nad poziomem gruntu znacznie się zmniejszyła po tym, jak w latach 50. w miejscu dawnego wąwozu zrobiono nasyp i wykonano drogę.

Wewnątrz kapliczki znajduje się polichromowana figura św. Józefa z dzieciątkiem Jezus, które trzyma w ręce kwiat lilii. Ciemnozielony płaszcz Józefa jest mocno pofałdowany, jakby unosił się na wietrze, co nawiązuje do kazimierskiego późnego renesansu. Rzeźba wykonana została z drewna topolowego przez miejscowego snycerza. Najbardziej frapujący jest jednak znajdujący się na kapliczce napis "Boże, daj temu, co zazdrości". Autorka reportażu próbuje rozwikłać tajemnicę tej inskrypcji, co staje się pretekstem do rozważań na temat jednej z najbardziej (auto)destrukcyjnych namiętności człowieka, jaką jest zazdrość.


Posłuchaj

28:16
"Boże, daj temu, co zazdrości". Reportaż "Kapliczka" (Reportaż/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Kapliczka"
Autorka reportażu: Katarzyna Michalak
Data emisji: 8.06.2023
Godzina emisji: 22.05

kc/zch

Polecane