Prof. Zbigniew Krysiak podczas Kongresu Polska Wielki Projekt: "Mamy produkty wyższej jakości, niż zagraniczne"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prof. Zbigniew Krysiak podczas Kongresu Polska Wielki Projekt: "Mamy produkty wyższej jakości, niż zagraniczne"
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas panelu "Made in Poland – polski sukces za granicą" w ramach obrad XIII Kongresu Polska Wielki ProjektFoto: PAP/Tomasz Gzell

Kongres "Polska Wielki Projekt" relacjonowany jest na bieżąco na różnych antenach Polskiego Radia. W wydarzenie to było osią specjalnego wydania "Świata do trzeciej", nadawanego z Arkad Kubickiego. Wśród gości Rafała Tomańskiego znaleźli się m.in.: prof. Zdzisław Krasnodębski z Fundacji Polska Wielki Projekt, prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumanna, prof. Andrzej Zybertowicz, Nicholas Eberstadt z American Enterprise Institute, historyk dr Philippe Fabry oraz Brett Bourbon – filozof i teolog z Uniwersytetu w Dallas.

Odbywający się w dniach 2-4 czerwca w Warszawie Kongres "Polska Wielki Projekt" to coroczne wydarzenie, którego celem jest tworzenie strategicznej wizji dla Polski na nadchodzące dekady. Podczas 13. już edycji kongresu poruszane są m.in zagadnienia geopolityki, oddziaływania rosyjskiej kultury na Europę Zachodnią, kondycji uniwersytetów czy reparacji wojennych.

Na kongresie nie może zabraknąć również odniesień do kultury. – Nie chcemy patrzeć na suwerenność tylko w sposób techniczny, militarny czy geopolityczny. Wydaje nam się, że nie może być jakiegokolwiek państwa bez kultury, bo wtedy można by zadać pytanie: po co nam takie państwo? Jeśli ma ono zarządzać jakąś masą członkowską, to może to robić gdziekolwiek i jakkolwiek – mówił w radiowej Dwójce prof. Michał Łuczewski, wiceprezes Fundacji Polska Wielki Projekt.

– W ostatnich dniach, miesiącach i latach przedstawiane są różne wskaźniki, miary które są porównywane do tego, co się dzieje w innych gospodarkach, w szczególności w Europie. I te dane od kilku lat pozycjonują Polskę na najlepszych miejscach. Najniższe bezrobocie w Europie, a w ostatnim miesiącu ono jeszcze spadło. Najwyższe tempo rozwoju gospodarczego: za nami są Chiny, Portugalia. A takie kraje jak Francja, Wielka Brytania rozwijają się na poziomie zaledwie 0,2 procenta, podczas gdy Polska prawie cztery kwartał do kwartału – mówił prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumanna, w rozmowie z Rafałem Tomańskim komentując panel "Made in Poland – polski sukces za granicą". – Ten panel był ciekawy, ponieważ tam byli świadkowie: mówiono o tym, jaka jest opinia o Polsce, o polskich przedsiębiorcach, polskich inwestycjach, polskiej innowacji. M.in. były przykłady podawane z Grecji, ale oczywiście nie tylko. I mówiono o tym, że w tej chwili Polska, w przeciwieństwie do tego, co było 10 lat temu, już nie konkuruje tylko ceną. Mamy produkty wysokiej jakości, często wyższej jakości, niż te zagraniczne – wskazywał.

– Ta informacja o percepcji jest o tyle ważna, że niektórzy wciąż myślą, że tylko to, co jest z Zachodu, jest lepsze. Zatem mamy potwierdzenie, że użytkownicy wybierają, preferują już nasze produkty. A jednocześnie jesteśmy konkurencyjni cenowo – oceniał.


Posłuchaj

51:13
Audycja specjalna prosto z Kongresu "Polska Wielki Projekt" cz. 1 (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

50:25
Audycja specjalna prosto z Kongresu "Polska Wielki Projekt" cz. 2 (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 3.06.2023
Godziny emisji: 13.07, 14.07

pr

Polecane