Marian Hemar - wszechstronny mistrz słowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marian Hemar - wszechstronny mistrz słowa
 Julian Tuwim, Fryderyk Jarosy i Marian Hemar na widowni teatru Cyrulik Warszawski.Foto: archiwum/CAF/PAP

"Kiedy znów zakwitną białe bzy", "Czy pani Marta jest grzechu warta" czy "Upić się warto" – to tylko kilka z tysięcy piosenek, jakie pozostawił po sobie Marian Hemar, poeta, satyryk, dramaturg i tłumacz. Już dziś o godzinie 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie będzie miał miejsce kolejny koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze – HEMAR LIVE". Transmisja wydarzenia na stronach Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych. 

Marian Hemar urodził się w 1901 roku we Lwowie jako Jan Marian Hescheles. Studiował medycynę i filozofię, a w 1922 roku zaczął publikować wiersze własnego autorstwa. Po przeprowadzce do Warszawy nawiązał współpracę z takimi twórcami jak Julian Tuwim, Jan Lechoń czy Antoni Słonimski. Pozostawił po sobie ogromny dorobek literacki, obejmujący m.in. ponad trzy tysiące piosenek, z których wiele trafiło do kanonu polskiej rozrywki.

Bezlitosny satyryk, zaciekły antykomunista

Choć kojarzony jest najczęściej z lekkimi formami, to tylko jedna ze stron jego artystycznej osobowości. Po wybuchu II wojny światowej Hemar opuścił Polskę. W latach 1940–1941 walczył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich w Libii (m.in. pod Tobrukiem). Po zakończeniu wojny osiadł w Londynie. Był zaciekłym antykomunistą, a jego wiersze zaprawione dużą dawką ironii doprowadzały do szału komunistyczne władze w Warszawie. Był przy tym bezlitosny dla kolegów literatów, którzy poszli na współpracę z powojennym rządem: w jednym z utworów Słonimskiego określił mianem "padalca", a Tuwima – "służalca".

"To, co najpiękniejsze..." 

Po poprzednich, entuzjastycznie przyjętych przez publiczność i słuchaczy Polskiego Radia koncertach z cyklu "To, co najpiękniejsze…" przyszedł czas na kolejną odsłonę. 24 maja, podczas koncertu "To, co najpiękniejsze – HEMAR LIVE" zaprezentowane zostaną nowe aranżacje znanych piosenek z tekstami Mariana Hemara w wykonaniu plejady gwiazd: Pauliny Grochowskiej, Joanny Kołaczkowskiej, Katarzyny Pakosińskiej, Olgi Szomańskiej, Marcina Januszkiewicza, Marcina Kołaczkowskiego, Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz Macieja Miecznikowskiego.

Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, która uczestniczy w tym wyjątkowym przedsięwzięciu od początku powstania cyklu. Katarzyna Pakosińska i Krzysztof Kwiatkowski wystąpią tego wieczoru także w roli prowadzących słuchaczy przez życie Mariana Hemara. Kierownictwo literackie i reżyseria – Marcin Kołaczkowski.

"To, co najpiękniejsze..." to cykl koncertów organizowanych przez Polskie Radio od 2017 roku. Ich ideą jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki, wśród szerokiego grona odbiorców poszukujących kontaktu z kulturą wysoką. Honorowy patronat nad koncertem objęła Rada Mediów Narodowych.

mat.pras/zch

belka sponsorska

Polecane