"Wiarołom" – poetycki film o ludzkiej pamięci i skrywanych sekretach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wiarołom" – poetycki film o ludzkiej pamięci i skrywanych sekretach
Mirosław Zbrojewicz i Mateusz Więcławek w filmie "Wiarołom"Foto: mat. promocyjne

– Chciałem opowiedzieć o kruchości pamięci ludzkiej oraz o sekretach, które czasem przechodzą z pokolenia na pokolenie – mówi Piotr Złotorowicz. Reżyser i scenarzysta filmu "Wiarołom" był gościem tego wydania audycji. 

"Wiarołom" to pełnometrażowy debiut reżysera Piotra Złotorowicza, który dotąd kręcił jedynie etiudy. Obraz, który można obejrzeć na jednej z platform streamingowych, został doceniony na kilku międzynarodowych festiwalach, m.in. na Byron Bay International Film Festival w Australii, gdzie dostał nagrodę dla najlepszego filmu.

Główną bohaterką "Wiarołoma" jest Ania (w tej roli debiutantka Julia Szczepańska). Dziewczyna po latach nieobecności przyjeżdża do rodzinnej wsi, aby spędzić z mamą (Małgorzata Hajewska-Krzysztofik) ostatnie miesiące jej życia. Odnajduje przy okazji Alka (Mateusz Więcławek), z którym przeżyła swoją pierwszą młodzieńczą miłość. Ponowne spotkanie tych dwojga uruchomi serię nieoczekiwanych zdarzeń.

Poetycko o życiu na prowincji

Sam reżyser określa swoje dzieło mianem "skojarzeniowego i poetyckiego kina", w którym część wydarzeń rozgrywa się w snach bohaterów. – W ten sposób chciałem opowiedzieć o kruchości pamięci ludzkiej oraz o sekretach, które czasem przechodzą z pokolenia na pokolenie – mówił w Trójce Piotr Złotorowicz.

Pochodzący z niewielkiego Dębna w województwie zachodniopomorskim reżyser wykorzystał w filmie własne doświadczenia z młodości. – Udało mi się przemycić troszkę z tego klimatu zamkniętego społeczeństwa, gdzie wszyscy wszystko wiedzą. Było to ważnym elementem opowiadania tej historii – powiedział rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego.

Złotorowicz jest także autorem scenariusza "Wiarołoma". W wywiadzie zdradził parę szczegółów dotyczących pracy nad tekstem. – Wyszedłem od spostrzeżenia, że pamięć ludzka jest bardzo zawodna. A skoro tak, skoro tracimy ten ostry obraz rzeczywistości, to być może stare winy nie są już takie ważne – mówił gość audycji "Trójkowo, filmowo".


Posłuchaj

48:54
Piotr Złotorowicz o filmie "Wiarołom" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji:

  • kino offowe: rozmowa z Konradem Paszkowskim, dyrektorem Festiwalu Solanin w Nowej Soli - nabór filmów do konkursu, zapowiedź tegorocznej edycji;
  • spotkanie z aktorką Katarzyną Zawadzką: rozmowa o nowych rolach filmowych w kraju i za granicą;
  • w kinach: Najlepsze Krótkie Metraże 2022, rozmowa z Marcinem Janasem Krawczykiem o filmie "Wróbel" oraz Karoliną Porcari o filmie "Victoria";
  • aktualności filmowe.

Posłuchaj

49:19
Filmowe wydarzenia tygodnia (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:


***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 31.03.2023
Godziny emisji: 13.08, 14.08

qch/kc

Polecane