Black metal i "Piast Superstars" – niebanalnie o historii w gnieźnieńskim muzeum

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Black metal i "Piast Superstars" – niebanalnie o historii w gnieźnieńskim muzeum
Królik - woj piastowski na gnieźnieńskim chodniku Foto: shutterstock/Wirestock Creators

"Piast surwiwal. Człowiek i las tysiąc lat temu" i "Black metal. Kowalstwo średniowieczne" – to tytuły wystaw przygotowanych przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. – Staramy się popularyzować przeszłość na różne sposoby – mówi dyrektor placówki Michał Bogacki.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie obchodzi w tym roku kilka okrągłych rocznic: 50-lecie założenia, 45-lecie oddania do użytku obecnego budynku oraz 40-lecie nadania dzisiejszej nazwy i otwarcia pierwszej wystawy stałej. O tym wszystkim opowie wystawa "Wielolecie muzeum", która zostanie otwarta w najbliższą niedzielę, 2 kwietnia.

Już teraz w gnieźnieńskim muzeum można oglądać wystawę czasową pod nazwą "Piast surwiwal. Człowiek i las tysiąc lat temu". – Ta wystawa pozwoliła nam przetrwać zimę – mówił w Trójce dyrektor placówki Michał Bogacki, odnosząc się do wystroju ekspozycji, w którym jest dużo zieleni, a z głośników dobiegają dźwięki lasu.

Średniowieczny metal i piastowscy celebryci

Muzeum ma więcej pomysłów na oryginalne opowiadanie o historii. Za kilka miesięcy odbędzie się wernisaż wystawy pod nazwą "Black metal. Kowalstwo średniowieczne". Nagrano także trzy piosenki i towarzyszące im teledyski w ramach cyklu "Piast Superstars". Przedstawiają one życiorysy polskich władców przy udziale współczesnych gwiazd sceny muzycznej: o Mieszku I zaśpiewał Darek Malejonek, o Bolesławie III Krzywoustym – Marek Piekarczyk, a o Bolesławie Śmiałym – Liber. – Staramy się popularyzować przeszłość na różne sposoby – powiedział gość "Trójki do trzeciej".  

źródło: YouTube / Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

W Muzeum Początków Państwa Polskiego można się też dowiedzieć, jak żywili się nasi praojcowie. – Generalnie to była dieta warzywna, bezglutenowa. Myślę, że wielu by się odnalazło w tamtej kuchni, choć zapewniam, że tamte smaki były zupełnie inne od tych, do jakich dzisiaj jesteśmy przyzwyczajeni, choćby ze względu na przyprawy, które były wówczas zupełnie inne – opowiadał Michał Bogacki.


Posłuchaj

6:22
Niebanalnie o historii w gnieźnieńskim muzeum (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Michał Bogacki (dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie)
Data emisji: 29.03.2023
Godzina emisji: 14.18

kc

Polecane