Film "Lewandowski nieznany". Niezwykła muzyka i dźwiękowe smaczki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Film "Lewandowski nieznany". Niezwykła muzyka i dźwiękowe smaczki
Robert Lewandowski z żoną na uroczystej premierze filmu "Lewandowski nieznany"Foto: PAP/Piotr Nowak

Mechaniczne niemieckie techno z elementami latynoskiej zabawy rodem z Katalonii, a do tego autentyczne odgłosy oddechów i bicia serca Roberta Lewandowskiego – to wszystko usłyszeć można w filmie "Lewandowski nieznany". Dokument będzie można oglądać od 31 marca.

Ścieżka muzyczna jest bardzo istotnym elementem filmu "Lewandowski nieznany". Gdy rozpoczynały się prace nad dokumentem, nasz najlepszy piłkarz występował jeszcze w lidze niemieckiej. Odpowiedzialny za muzykę Wojtek Urbański uwzględnił to w swojej twórczej wizji. – Wyszedłem od tego, że to może być fajna, mechaniczna elektronika, oparta na berlińskim brzmieniu – mówi muzyk zespołu Rysy.

Gdy Lewandowski przeniósł się z Bayernu Monachium do Barcelony, w muzyce pojawiły się dodatkowo brzmienia latynoskie. Kompozytor postawił sobie za cel stworzenie efektownego podkładu muzycznego, który oddałby wielkość głównego bohatera filmu. – Robert jest zawodnikiem "wagi ciężkiej". Staraliśmy się oddać posągowość tego giganta sportu – opowiada rozmówca Pawła Turskiego.  

Prawda od kołyski

Muzyka w filmie przeplata się i uzupełnia z efektami dźwiękowymi, takimi jak okrzyki, oddechy czy bicie serca. Wszystkie te "ludzkie odgłosy" należą do Roberta Lewandowskiego i zostały zarejestrowane za pomocą specjalnych, bardzo czułych mikrofonów. Jak tłumaczy Wojtek Urbański, twórcy dokumentu uznali, że "skoro ten film jest o prawdziwym Robercie, to niech ta warstwa brzmieniowa też będzie prawdziwa".

W filmie wykorzystano dużo nagrań z rodzinnych archiwów piłkarza, także te, które dziadek kilkuletniego Roberta nagrywał za pomocą kamery VHS. Dzięki temu gość Trójki mógł prześledzić rozwój, jaki przyszły gwiazdor światowego futbolu przeszedł niemal od kołyski i jak ważną rolę odegrali w tym procesie jego bliscy. – Dla mnie to była duża lekcja: popatrzeć, jak pięknie można zmotywować dziecko, nie niszcząc mu przy tym radości i wspierając je w ważnych momentach – deklaruje Urbański.


Posłuchaj

3:44
Niezwykła muzyka i dźwiękowe smaczki w filmie "Lewandowski nieznany" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału: Paweł Turski
Data emisji: 29.03.2023
Godziny emisji: 12.46

kc


 

Polecane