Sernik z drukarki? Słodka innowacja zza oceanu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sernik z drukarki? Słodka innowacja zza oceanu
W Stanach Zjednoczonych powstał pierwszy sernik przygotowany techniką druku 3DFoto: Shutterstock

Jest kremowy, ułożony warstwowo i idealnie słodki. Amerykańscy naukowcy przygotowali sernik technologią 3D. Wydrukowany przysmak jest idealnie ułożony i nie wymaga dużego nakładu pracy. Czy tak właśnie maluje się przyszłość cukiernictwa?

Drukarka zaopatrzona w składniki spożywcze stanęła w jednym z centrów nauki w Stanach Zjednoczonych. Za pomocą urządzenia badacze postanowili wykonać sernik. Ciasto zostało przygotowane z siedmiu składników, które warstwami wypłynęły spod igły drukarki 3D. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości technologia ta będzie powszechnie stosowana w gastronomii.

Sernik z drukarki

Badacze postanowili sprawdzić, w jaki sposób technologia druku trójwymiarowego może być wykorzystana w gastronomii. Drukarka 3D została zaprogramowana tak, by przygotować konkretnie wyglądające danie. Jak żartobliwie zaznaczają twórcy eksperymentu, nie ma jednak jeszcze książek kucharskich opisujących, jak zastosować tę technologię do innego rodzaju dań.

Choć opracowana metoda brzmi obiecująco, ciasto udało się stworzyć dopiero przy siódmym podejściu. – W ostatniej próbie naszego projektu zdecydowaliśmy się zmniejszyć grubość kruchego ciasta. Ograniczyliśmy też ilość masła orzechowego tak, by nasze ciasto nie opadło. Z kolei ostatnią kruchą warstwę upiekliśmy laserowo – wyjaśniali twórcy niecodziennego ciasta. – Jest też kilka elementów, których nie przewidzieliśmy, jak to, że galaretka potrzebuje konkretnego czasu na stężenie. W przeciwnym wypadku po prostu się rozleje – dodali. 

Posłuchaj

4:43
Sernik z drukarki? – Naukowcy przetestowali słodki sposób (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przyszłość gastronomii? 

Jak zapewniają twórcy eksperymentu, wydrukowana żywność będzie przetworzona, ale technologia umożliwi lepszą kontrolę nad składem posiłków. Może również pomóc w tworzeniu atrakcyjnie wyglądających potraw dla osób z zaburzeniami połykania, które ze względów zdrowotnych odżywiają się jedynie zmiksowanym jedzeniem.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 29.03.2023
Godzina emisji: 11.48

zch

Polecane