Siedziba wielkiego mistrza – pozostałości zamku krzyżackiego w Grudziądzu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Siedziba wielkiego mistrza – pozostałości zamku krzyżackiego w Grudziądzu
Szkic przedstawiający prawdopodobny wygląd zamku krzyżackiego w Grudziądzu.Foto: Piotr Mecik/ Forum

– Grudziądz znany jest z wielu zbytków, w tym z dawnych, średniowiecznych murów miejskich czy nadwiślańskich spichlerzy. Miasto zachęca do odwiedzin także miłośników zamków i pałaców – zapraszała w "Trójce po królewsku" Marta Piasecka. – Jednym z miejsc wartych odwiedzania jest góra zamkowa – dodała. 

– Jedną z najnowszych atrakcji dla turystów jest góra zamkowa. Po przeprowadzonych tam pracach rekonstrukcyjnych i badaniach archeologicznych naocznie pozwala przekonać się o potędze jednego z zamów krzyżackich – mówił Marek Gaworski. – Wcześniej wzgórze zupełnie nie przypominało miejsca, które dziś mamy okazje zwiedzać. Jedyną pozostałością po ogromnym zamku był niewielki fragment podstawy wieży – dodał.

Ruiny zamku krzyżackiego 

Wybudowany w XIII wieku przez Krzyżaków zamek niestety nie przetrwał do naszych czasów. Na przełomie XVIII i XIX wieku z polecenia króla pruskiego budowla została rozebrana, a pozyskany w ten sposób materiał posłużył do wzniesienia grudziądzkiej twierdzy oraz obiektów na terenie miasta. Z budowli ocalała jedynie wieża Klimek, która stała się pamiątką po zamku i do dziś przyciąga spacerowiczów do parku miejskiego.

Czytaj także:

– Murowana siedziba zakonu powstała pomiędzy 1260 a 1299 rokiem, w miejscu istniejącego wcześniej drewniano-ziemnego gródka. Założenie zostało zbudowane na planie porównywalnym do prostokąta. Zamek na swoją siedzibę obrał słynny mistrz krzyżacki, który był głównodowodzącym krzyżackimi wojskami podczas wojny zakonu z Polską. Miało to miejsce za panowania króla Władysława Łokietka – wyjaśniał Marek Gaworski w "Trójce po królewsku".  Karierę mistrza przerwała śmieć, którą poniósł w wyniku udanego zamachu na jego życie. W związku ze zdarzeniem istnieje wiele legend dotyczących grudziądzkiego zamku – podsumował. 

Posłuchaj

4:47
Pozostałości zamku krzyżackiego w Grudziadzu (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 29.03.2023
Godzina emisji: 9.38

zch

Polecane