"John Wick 4" – trzy godziny rozrywki w czystej postaci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"John Wick 4" – trzy godziny rozrywki w czystej postaci
Keanu Reeves już po raz czwarty wcielił się w postać Johna WickaFoto: MARIO ANZUONI / Reuters / Forum

Keanu Reeves w wielkim stylu wraca na ekrany w filmie "John Wick 4". – To trochę taki James Bond, czyli "zabili go i uciekł", ale zrobiony z takim pietyzmem i z taką znajomością sztuki, że jest to po prostu pure entertainment – uważa Małgorzata Matuszewska.

"John Wick" w reżyserii Chada Stahelskiego pojawił się na ekranach kin w 2014 roku. Film z miejsca podbił serca widzów na całym świecie i stał się kolejną wizytówką Keanu Reevesa, który wcielił się w tytułową rolę. – W zasadzie zalążki filmu powstały już na planie "Matriksa", ponieważ Reeves i Stahelski właśnie tam się poznali i zaczęli myśleć nad wspólnym projektem – opowiadała w Trójce filmoznawczyni Małgorzata Matuszewska.

Trzy lata później powstał sequel, a w 2019 roku nakręcono trzecią część serii. 24 marca polską premierę miała czwarta część "Johna Wicka". Film trwa blisko trzy godziny i przez niektórych jest uznawany za najmocniejszą pozycję całej sagi. – Dźwięk, obraz, sceny walki, ich cała choreografia jest znakomita. Jest to trochę taki James Bond, czyli "zabili go i uciekł", ale to jest zrobione z takim pietyzmem i z taką znajomością sztuki, że jest to po prostu pure entertainment – zachwalała rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego.

"John Wick 4" zbiera rewelacyjne recenzje w Stanach Zjednoczonych. Obraz czerpie garściami z historii kina, nawiązując do filmów samurajskich, westernów czy kultowego już "Matriksa". – Sporo jest takich cytatów, a ich wyłapywanie jest przyjemnością. Dla fanów serii jest też znakomite to, że "John Wick" czasem cytuje też samego siebie –  mówiła Małgorzata Matuszewska.


Posłuchaj

3:07
"John Wick 4" – trzy godziny rozrywki w czystej postaci (Fajny film/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 25.03.2023
Godzina emisji: 7.41

kc/kd

Polecane