Świat impresjonizmu w 3D – niezwykła wystawa w Warszawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Świat impresjonizmu w 3D – niezwykła wystawa w Warszawie
Wystawa "Immersive Monet & The Impressionists" w warszawskiej Fabryce Norblina Foto: PAP/Zofia Bichniewicz

Jak niemal dosłownie "zanurzyć się" w dzieła wielkich mistrzów malarskiego impresjonizmu? Wystarczy przyjść na wystawę "Immersive Monet & The Impressionists" w warszawskiej Fabryce Norblina.

Nowoczesna technologia daje zupełnie nowe możliwości obcowania ze sztuką – również tą, która wydaje nam się już bardzo dobrze poznana. W Warszawie zorganizowano wystawę, która daje możliwość fizycznego "wejścia" w dzieła takich mistrzów impresjonizmu, jak Claude Monet, Renoir, Degas czy Paul Cézanne.

Znajdująca się w Fabryce Norblina sala Artbox Experience wyposażona jest w pięćdziesiąt zsynchronizowanych z sobą wysokiej klasy projektorów. Umożliwiają one stworzenie trójwymiarowej przestrzeni opartej na dowolnej tematyce. W tym wypadku są nią obrazy namalowane około stu pięćdziesięciu lat temu. – Myślę, że jest to bardzo wdzięczna i ciekawa materia do zanurzania się. Ten świat jest zrobiony z farby, bardzo wrażeniowy i nowoczesny – opowiadał w Trójce ambasador wystawy Stach Szabłowski.

Gość audycji "Zapraszamy na weekend" zwrócił uwagę na analogie pomiędzy obecną rzeczywistością a czasami, w których rozwijał się impresjonizm. Wówczas mieliśmy do czynienia z rewolucją przemysłową, dziś – z informatyczną. – W tym sensie ta ich wrażliwość jest bliska naszej – mówił rozmówca Piotra Firana.

Wystawa "Immersive Monet & The Impressionists" jest rodzajem zapętlonego wirtualnego seansu, trwającego nieco ponad pół godziny. Jest on oparty na ponad czterystu pięćdziesięciu dziełach impresjonistów, które wzajemnie się przenikają i przechodzą jedno w drugie. – Możemy się przyjrzeć detalom, dynamice, ale przede wszystkim emocjom zaklętym w tych pracach – mówił Szabłowski.

Gość Trójki podkreślił, że nowoczesna technologia jest w tym przypadku użyta do jednoczenia ludzi w realnym świecie. – Ta wystawa jest antytezą czarnej wizji mówiącej, że technologia nas alienuje, bo siedzimy w domu, nie doświadczamy niczego bezpośrednio, a nasz świat zawęża się do komórki. Na wernisażu był ogromny tłum, ludzie dyskutowali w ogromniej przestrzeni, otoczeni rozwibrowanym, kolorowym światem impresjonizmu.

Wystawę "Immersive Monet & The Impressionists" w Fabryce Norblina będzie można oglądać do początku lipca.


Posłuchaj

8:19
Stach Szabłowski o wystawie "Immersive Monet & The Impressionists" (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Stach Szabłowski (ambasador wystawy "Immersive Monet & The Impressionists")
Data emisji: 24.03.2023
Godziny emisji: 11.41

kc


Polecane