Jak ochronić Bałtyk? "Wystarczą małe kroki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak ochronić Bałtyk? "Wystarczą małe kroki"
Morze Bałtyckie to cenne źródło fauny i flory. Jak o nie zadabć? Foto: Shutterstock

Ma zieloną barwę, słony smak i chłodną wodę – Bałtyk to najmłodsze z mórz Oceanu Atlantyckiego. Ze względu na swoje położenie jest akwenem podatnym na antropopresję, czyli działanie człowieka. W Światowym Dniu Ochrony Morza Bałtyckiego w Trójce rozmawialiśmy o tym, dlaczego troska o stan mórz i oceanów jest tak ważna? Co czerpiemy z Bałtyku? Jakie zasoby nam daje?  

Jezioro Lodowcowe, Morze Yoldiowe, Jezioro Ancylusowe i Morze Litorynowe - tak powstawał Bałtyk. Dostęp do morza dzielimy z ośmioma państwami. Sprawia to, że akwen jest szczególnie podatny na działania ludzkie. Jako morze śródlądowe, o niewielkiej głębokości, staje się dużą zlewnią – w tym dla obszarów rolniczych i przemysłowych.

Jak podkreślają specjaliści, nie każdy z nas ma jednak świadomość tej sprawczości.  Niestety wiedza o morzach i oceanach nie jest powszechna wśród Polaków. Wszyscy zależymy jednak od wody. Jej symbolem dla naszego regionu jest właśnie Morze Bałtyckie. Na ten akwen patrzy dosłownie cały świat. Wszystko dlatego, że jest relatywnie mały i płytki. Z tego względu wyprzedza wszystkie zmiany, które zachodzą w morzach i oceanach. Wszystkie te procesy są szybciej widoczne w Bałtyku – mówiła Anna Dębicka z organizacji działającej na rzecz zrównoważonego rybołówstwa. 

Zmiany klimatu a stan wód

– Na przestrzeni ostatnich lat widzimy wiele skutków zmian klimatu. Na skutek ocieplenia zaburzone zostaje funkcjonowanie ekosystemu. W naszym akwenie zaczyna brakować ryb, a żyjące tam organizmy zmieniają się i stają się coraz mniejsze – wyjaśniała gość "Trójki przed południem". 

– W naszej działalności skupiamy się głównie na ochronie żywych zasobów, czyli ryb i owoców morza. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że te organizmy żywią połowę świata. Morza i oceany dostarczają na najprostszego białka, które jest szybko odnawialne. Dzięki odpowiedzialnemu zarządzaniu rybołówstwem możemy szybko nakarmić większość świata – dodała. 

Małe kroki 

Śmieci, ścieki, chemikalia – one wszystkie zatruwają stan wód w Bałtyku. Do zagrożeń wymienianych przez ekspertów, warto dołożyć jeszcze niskie zasolenie, które przyczynia się do tworzenia martwych stref, bez fauny i flory. Morze niszczy też przeżyźnienie spowodowane nadmiarem azotu i fosforu, które pochodzą głównie z nawozów. Jak przekonują znawcy, każdy z nas może pomóc. Wystarczy podjąć niewielkie działania i zacząć na co dzień dbać o stan polskiego morza.

Posłuchaj

7:49
Jak ochronić Bałtyk? - Wystarczą małe kroki (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Anna Dębicka (organizacja działająca na rzecz zrównoważonego rybołówstwa)
Data emisji: 22.03.2023
Godzina emisji: 9.26

zch

Polecane