Ksiądz Franciszek Blachnicki - zasłużony nie tylko dla życia Kościoła

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ksiądz Franciszek Blachnicki - zasłużony nie tylko dla życia Kościoła
Pamiątki po ks. Franciszku Blachnickim Foto: Krzysztof Raczynski/Forum

Międzynarodowe działania ewangeliczne, walka z alkoholizmem w PRL i integracja świeckiej młodzieży – te dokonania księdza Franciszka Blachnickiego wskazują historycy i znawcy. Według ogłoszonych podczas konferencji ustaleń śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej, ksiądz Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie, został w 1987 roku zamordowany przez otrucie.

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że ksiądz Franciszek Blachnicki został otruty. Był kolejną ofiarą systemu komunistycznego. W siedzibie Prokuratury Krajowej w Warszawie trwa konferencja w sprawie śledztwa dotyczącego śmierci księdza Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie, zmarłego 27 lutego 1987 roku.

Od 1995 roku trwa proces beatyfikacyjny kapłana. Przysługuje mu tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Ksiądz Franciszek Blachnicki, podczas wojny więzień obozów koncentracyjnych, był prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Na emigracji, gdzie znalazł się po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, był nieustannie inwigilowany przez komunistyczne służby. Zmarł nagle w Carlsbergu w Niemczech. W sprawie śmierci duchownego już w latach 2001-2005 IPN prowadził śledztwo.

Ustalono wówczas, że ksiądz Blachnicki był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa za pośrednictwem swoich najbliższych współpracowników - małżeństwa Jolanty (obecnie noszącej nazwisko Lange) i Andrzeja Gontarczyków. Wnioski ze śledztwa wskazywały, że duchowny mógł umrzeć na skutek otrucia, ale nie znaleziono dowodów potwierdzających tę tezę.

Zasługi nie tylko dla Kościoła 

 W dobie komunizmu, kiedy decyzją władz nakład Biblii był w kraju ograniczony, ks. Blachnicki sprowadził do Polski milion egzemplarzy Pisma Świętego. Chciał, by świeccy byli świadomą i aktywną częścią Kościoła – powiedział agencji prasowej biskup Adam Wodarczyk, postulator procesu beatyfikacyjnego księdza Franciszka Blachnickiego. Hierarcha podkreślił, że doceniając rolę laikatu w Kościele, ksiądz Blachnicki wyprzedził swoją epokę i zmienił oblicze Kościoła w naszej Ojczyźnie.


Ksiądz Franciszek Blachnicki

Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 roku w Rybniku. W czasach szkolnych aktywnie działał w harcerstwie. Po kampanii wrześniowej zszedł do podziemia. Aresztowany przez gestapo, w marcu 1940 roku został wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie przebywał ponad rok. W 1942 roku skazano go na karę śmierci. Podczas kilkumiesięcznego oczekiwania na wykonanie wyroku, doznał duchowego nawrócenia. Został ułaskawiony, karę śmierci zamieniono na 10 lat więzienia, które miał odbyć po zakończeniu wojny. Lata 1942-1945 spędził w niemieckich obozach i więzieniach. Po wojnie ukończył Śląskie Seminarium Duchowne w Krakowie. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po święceniach w 1950 roku był wikariuszem w parafiach diecezji katowickiej. 

Posłuchaj

48:54
Ksiądz Franciszek Blachnicki - zasłużony nie tylko dla życia kościoła (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Dmitrowicz
Goście: dr Andrzej Anusz (historyk), dr Robert Derewenda (dyrektor oddziału IPN w Lublinie)
Data emisji: 14.03.2023
Godzina emisji: 21.10

zch/IAR

Polecane