Muszyna, kraina zdrową wodą płynąca. Reportaż "Kwaśna woda" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muszyna, kraina zdrową wodą płynąca. Reportaż "Kwaśna woda" [POSŁUCHAJ]
Muszyna leży nad rzeką Poprad. Z jakich wód słynie? Czemu zawdzięcza swoje właściwości? Foto: shutterstock/ffolas

Pielęgnuje największe bogactwo Muszyny, czyli wody mineralne – mowa o organizacji pożytku publicznego "Klucz Muszyński", która wspiera m.in. modernizację pijalni, powszechnie dostępnych na terenie miasta. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pod tytułem "Kwaśna woda" autorstwa Moniki Chrobak.

Stowarzyszenie "Klucz Muszyński" jest też współorganizatorem Festiwalu Wód Mineralnych, który opowiada o historii ich odkrycia i ich znaczeniu dla rozwoju regionu. – To jest nasz największy skarb i chcemy się nim dzielić jak najszerzej – mówi Izabela Bajorek ze stowarzyszenia.

"Kwaśna woda"

– Wyjątkowość tego miejsca jest w tym, że wody można napić się bezpośrednio ze źródła, nawet po prostu składając ręce. To wspaniale – usłyszeliśmy w reportażu. – Miejscowa ludność zauważyła kiedyś, że woda ma kwaskowaty posmak. Stąd nazwa "kwaśna woda". Stanowiła ona odróżnienie od tej "słodkiej". – W całym rejonie, od zawsze był problem, że gdy kopało się studnię, bardzo łatwo było natrafić na wodę kwaśną, zamiast poszukiwanej słodkiej – dodała Barbara Rucka. – Gdy byłam mała, chodziłam z rodzicami na borówki czy maliny. Piliśmy wtedy w lesie właśnie tę "kwaśną wodę" – powiedziała Izabela Bajorek.

– Doskonale pamiętam źródło przy wejściu do lasu lipowego. W klasach szkoły podstawowej, w miesiącach letnich, pomagałem mojemu dziadkowi grabić siano. Było tam źródło, z którego wylatywała woda i trochę piasku. Nie wiem, jaki był jej skład chemiczny, ale pamiętam bardzo dobrze jej smak – mówił Andrzej Gancarz, prezes stowarzyszenia "Klucz Muszyński". 

Muszyna 

Muszyna jest uzdrowiskiem od pierwszej połowy XX wieku. W 1929 roku wykonano w mieście pierwszy odwiert, "Antoni", o głębokości 110 metrów. W 1930 roku miejscowość stała się częścią Związku Uzdrowisk Polskich. Ważną rolę w tym osiągnięciu odegrali burmistrz Antoni Jurczak i lekarz, dr Seweryn Mściwujewski. W 1932 roku wykonano dwa odwierty pierwszych źródeł mineralnych. W muszyńskich sanatoriach leczy się m.in. choroby układu pokarmowego i oddechowego, a tutejsze wody są bogate w takie biopierwiastki jak choćby lit, potas, selen czy magnez.


Posłuchaj

21:18
Reportaż "kwaśna woda" (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Kwaśna woda"
Autorka reportażu:
 Monika Chrobak 
Data emisji: 
14.02.2023 
Godzina emisji: 
22.10

mch/zch

Polecane