"Papież" ponownie na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Papież" ponownie na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]
Nagranie słuchowiska "Papież" w reżyserii Tomasza Mana dla "Sceny teatralnej Trójki"Foto: Polskie Radio

Akcja autorskiego słuchowiska Tomasza Mana toczy się w Watykanie przed II Pielgrzymką Jana Pawła II do Polski. Reprezentant komunistycznej władzy próbuje wyperswadować Papieżowi powtórne (I Pielgrzymka – 1979) przybycie do ojczyzny.

Po premierze słuchowiska na "Scenie teatralnej Trójki" Jacek Cieślak pisał o sztuce Mana, będącej podstawą scenariusza dla Teatru Polskiego Radia oraz o samym słuchowisku: "W dialogu głównego bohatera i Polityka rozpoznajemy pokusy ludzi Kościoła oraz władzy doby demokracji (…) tekst sztuki obfituje w tematy, które były również powodem kontrowersji w debacie publicznej(…)".

Papież podkreśla wolę dialogu prostym "zapraszam". Stara się wysłuchać gościa i zrozumieć jak na spowiedzi. Częściej słucha niż mówi (…) w trzecim akcie słabnie impet ataku dyktatora – Papież przypomina, co jest istotą nauczania Chrystusa, a jest nią przecież miłość (…) o prawdziwej miłości można mówić tylko wtedy, gdy nie odbiera się nikomu wolności.” (Jacek Cieślak – "Nie ma miłości bez wolności”", "Teatr" 7-8 2020).

Tekst scenariusza słuchowiska jest znacznie krótszą wersją oryginalnego tekstu trzyaktowej sztuki. Adam Woronowicz, który zagrał Polityka, otrzymał za tę rolę Nagrodę na Festiwalu Dwa Teatry w 2021 roku.

W kontekście toczącej się właśnie dyskusji słuchowisko nabiera nowych znaczeń. Przed powtórką słuchowiska przedstawiliśmy rozmowę z dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie – Agatą Szutą

Zapraszamy do wysłuchania, Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz

Posłuchaj

53:11
Tomasz Man "Papież" (Scena Teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tomasz Man miał 11 lat, kiedy Jan Paweł II przybył po raz pierwszy do Polski. Zapamiętał z tamtego czasu telewizyjną transmisję mszy, którą "nadawały" pootwierane na podwórko okna bloku. To uruchomiło jego wyobraźnię i pobudziło wrażliwość. Z czasem papież Polak stawał się dla niego coraz ważniejszy.

Trójka, proponując związanemu z nią dramatopisarzowi i reżyserowi napisanie słuchowiska na setne urodziny JPII, nie znała tamtego epizodu z jego życia. Wiadomo było, że Tomasz Man podejmował wcześniej trudne wyzwania, "przepisując" na przykład Stary Testament. Napisanie jednak sztuki o Mojżeszu czy Hiobie było, jak opowiada, zupełnie innym wyzwaniem. Papież przez wiele miesięcy stanowił dla reżysera temat nie do zrealizowania. W końcu pojawił się pewien pomysł, który jednak udało mu się zrealizować. Powstała sztuka o spotkaniu Jana Pawła II z polskim dyktatorem w 1981 roku. Tomasz Man wyobraził sobie rozmowę, jaką w Watykanie przeprowadzili, kiedy papież planował drugą pielgrzymkę do Polski. Więcej na temat zmagania się z powierzonym mu tematem sztuki opowie sam reżyser w krótkiej i  niestety  telefonicznej rozmowie poprzedzającej premierę.

Adam Woronowicz  (foto: Krzysztof Sielicki)Adam Woronowicz (foto: Krzysztof Sielicki)

Do współpracy zaprosił twórców, których zna od lat i którym mógł w pełni zaufać. Dodatkową trudność stanowiły okoliczności, w jakich powstawało słuchowisko – bez możliwości spotkania się wszystkich w studiu. W efekcie aktorzy, oddzieleni szybą, nagrywali tekst sztuki w Teatrze Polskiego Radia, kompozytor pracował w studiu we Wrocławiu, a Tomasz Man reżyserował ze swojego mieszkania. I tak podczas trwania kwarantanny nagrana została pierwsza w Teatrze PR premiera.

Zdzisław Wardejn (foto: Krzysztof Sielicki)Zdzisław Wardejn (foto: Krzysztof Sielicki)

Jak słuchowisko będzie przyjęte, jak zabrzmi po całodziennych obchodach setnych urodzin Santo JPII  przekonamy się. Zapraszamy!

Tomasz Man – "Papież":

Reżyseria: Tomasz Man

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka i montaż: Marek Otwinowski

 

Obsada

Zdzisław Wardejn – Papież

Adam Woronowicz – Polityk

Angelo Romagnoli  Sekretarz

Bella Zellent  Zakonnica

Czas trwania: 44’13”

bm/zch/gs

Polecane