Bohaterowie z grupy Husar – polscy ratownicy w Turcji. Reportaż "Ratować życie" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bohaterowie z grupy Husar – polscy ratownicy w Turcji. Reportaż "Ratować życie" [POSŁUCHAJ]
Ratownicy z grupy Husar PolandFoto: PAP/Andrzej Lange

Grupa ratownicza Husar Poland powróciła już z misji w Turcji. Polakom udało się uratować 12 osób, które znalazły się pod gruzami w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj na początku lutego. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Ratować życie", autorstwa Joanny Bogusławskiej.

– Obudził mnie w nocy telefon. Była godzina 4.30. Dzwonił mój naczelnik. Miałem jeszcze kilka nieodebranych połączeń od osób ze szczebli kierowniczych. Już wtedy pomyślałem, że coś się dzieje. Z rozmowy dowiedziałem się, że w Turcji miały miejsce dwa trzęsienia ziemi. Poproszono mnie o w miarę szybki przyjazd do pracy. W międzyczasie sprawdziłem sobie dane na portalu z informacjami dla grup ratowniczych. Zaznaczono tam, że zniszczenia i szkody osiągnęły maksymalny poziom w trzystopniowej skali – wspominał w reportażu Grzegorz Borowiec, dowódca grupy. – W siedzibie przeanalizowaliśmy dane i informacje, które spływały do nas cały czas. Zgłoszono spore zapotrzebowanie na pomoc. Podjęliśmy decyzję, że wysyłamy grupę ciężką i lecimy na miejsce w jak największym składzie – dodał.

"Ratować życie"

Polakom udało się uratować kilkanaście osób uwięzionych pod gruzami. W skład grupy ratowniczej Husar Poland, która udała się do tureckiego miasta Besni, wchodziło 76 strażaków i osiem wyszkolonych psów. To właśnie czworonogi w pierwszej kolejności wpuszczane są na gruzowiska. Kierując się zapachem, mogą one wstępnie określić, gdzie znajduje się żywa osoba. Kiedy dwa psy wskażą podobny obszar, do akcji wkraczają strażacy.


Posłuchaj

24:26
Joanna Bogusławska "Ratować życie" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na gruzowisku rozkładano czułe mikrofony, które pomagały zlokalizować żywych. Jak dodają ratownicy, podczas lokalizacji w miejscu akcji zapada kompletna cisza – po pierwsze, żeby uwięzione osoby usłyszały polecenie krzyczenia lub pukania, a po drugie, żeby mikrofony mogły jak najprecyzyjniej określić, gdzie znajduje się poszukiwany człowiek.

"Ratować życie" - reportaż Joanny Bogusławskiej o grupie ratowniczej Usar Poland/Polskie Radio

***

Tytuł reportażu: "Ratować życie"
Autorka reportażu:
 Joanna Bogusławska
Data emisji: 
7.03.2023
Godzina emisji: 
22.10

kc/zch


Polecane