Dopłaty dla rolników do sprzedanego zboża. Minister rolnictwa: wysłaliśmy wniosek do Komisji Europejskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dopłaty dla rolników do sprzedanego zboża. Minister rolnictwa: wysłaliśmy wniosek do Komisji Europejskiej
Wysokość dopłat będzie uzależniona od odległości danego województwa od portów. Najwyższe będą więc dopłaty dla rolników z województwach graniczących z Ukrainą.Foto: Deyana Stefanova Robova/ Shutterstock

Rząd wysłał wniosek do Komisji Europejskiej o dopłaty dla rolników do sprzedanego zboża. Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że to reakcja na zakłócenia na rynku zbóż w związku z wojną na Ukrainie. Chodzi o problemy sygnalizowane przez rolników, dotyczące wpływu importowanego zboża z Ukrainy na ceny oferowane przez odbiorców.

Posłuchaj

0:30
Wicepremier Henryk Kowalczyk na Kongresie Rolnictwa RP o dopłatach do sprzedanego zboża (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

Środki na dopłaty rząd będzie się starał pozyskać z rezerwy kryzysowej Unii Europejskiej. Na wszelki wypadek przygotowywane są też fundusze z budżetu krajowego. W tym przypadku niezbędna jest zgoda Komisji Europejskiej, aby dopłaty nie zostały uznane za niedozwoloną pomoc publiczną.

Wysokość dopłat będzie uzależniona od odległości danego województwa od portów, ponieważ ta wpływa na cenę zbóż. Najwyższe będą więc dopłaty dla rolników z województwach graniczących z Ukrainą, w których sytuacja jest najtrudniejsza: podkarpackiego i lubelskiego. Tam rolnicy będą mogli otrzymać 250 zł do sprzedanej tony pszenicy.

W województwach: małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim, podlaskim rolnicy otrzymają dopłatę 200 zł. Rolnicy z pozostałych województw otrzymają 150 zł.

IX Kongres Rolnictwa RP odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa. Organizatorem wydarzenia jest OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

PR24.pl, IAR, DoS

Polecane