Nowy "Radiobook": "Diogenes w kontuszu" Wacława Berenta [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowy "Radiobook": "Diogenes w kontuszu" Wacława Berenta [POSŁUCHAJ]
Premiera na kanale "Radiobook" - " "Diogenes w kontuszu" Wacława BerentaFoto: Polskie Radio

W serii Polskiego Radia "Radiobook" prezentujemy ponownie prozę Wacława Berenta – tom szkiców literackich "Diogenes w kontuszu", będący niejako kontynuacją "Nurtu", który pojawił się w naszej serii ponad rok temu.  

Biografia urodzonego w drugiej połowie XIX wieku i tworzącego przede wszystkim w wieku XX autora i tłumacza pełna jest znaków zapytania. Wiadomo na pewno, że urodził się w Warszawie i został przyrodnikiem (doktorem ichtiologii) po studiach w Monachium i Zurychu. Za życia Berent postrzegany był, jako jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych prozaików polskich pierwszej połowy XX wieku.

Dzisiaj jest znany i ceniony niemal wyłącznie w wąskim kręgu literaturoznawców. Wydany w roku 1937 przez oficynę Gebethner i Wolf "Diogenes w kontuszu" składa się z dwóch części: "Diogenes w kontuszu. Opowieść o narodzinach literatów polskich" oraz "Zabawy przyjemne i pożyteczne. Opowieść z zarania inteligencji krajowej". Eseje Berenta dotyczą epoki oświecenia, a tytułowa postać, określona imieniem starożytnego filozofa Diogenesa, to Franciszek Salezy Jezierski, związany z Kuźnicą Kołłątajowską "filozof ludu", literat i rewolucjonista. Tekst fragmentów pierwszej części "Diogenesa w kontuszu" przeczytał w studiach Polskiego Radia, w roku 1978, niedawno zmarły aktor teatralny, telewizyjny, radiowy i filmowy oraz reżyser teatralny, Zdzisław Tobiasz - "major Wołczyk" z serialu kryminalnego "07 zgłoś się" i polski głos Soamesa Forsyte’a w dubbingu serialu BBC Two "Saga rodu Forsyte’ów".

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

źródło: Polskie Radio/Youtube 

ans

Polecane